Flammulina velutipe (Curt.:Fr. ) Karst. türünün misel gelişiminin araştırılması
- Tez No: 128977
- Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA IŞILOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 242
Özet
ÖZET Flammulina velutipes (Curt.:Fr.) Karst. türünün yabani ve kültür ırklarının ana kültürü çalışmasında PDA2, Fv, SDA, YM(ox), MYP, GYM, PSM, MP, HEN besiyerleri, misel gelişimi çalışmalarında bitkisel atık olarak tütün kavuzu (TK), mısır koçanı (MK), susam kavuzu (SK), ve üzüm küspesi (ÜK), odunsal atık olarak ta meşe talaşı (Mt), çam talaşı (Çt), kavak talaşı (Kt), günlük talaşı (Gt), ilave besin maddesi olarak ta mısır kırması (M), yulaf kırması (Y), arpa kırması (A), buğday kepeği (B), tavuk gübresi (T) kullanılmıştır. Yabani ve kültür ırkının ana kültürü çalışmalarında: Yabani ırkın petrilerdeki gelişim süresi 21 gün (MP), 22gün (PSM) ve (GYM), 23 gün (MYP), 32 gün (YM'ox') ve (SDA), 36 gün (HEN) ve36 gün (Fv), kültür ırkının ise 11 gün (GYM), 12 gün (PDA)ve (PSM), 14 gün (MP), 17 gün (MYP) ve (SDA), 18 gün (YM'ox'), 20 gün (HEN), 28 gün (Fv) olmuştur. Bitkisel ve odunsal atıklar kullanılarak yapılan kültür ırkının misel gelişimi çalışmasında misel gelişim süresi :bitkisel atıklardan susam kavuzlu karışımlarda (SK) 14 gün, üzüm küspeli (ÜK) karışımlarda 14 gün; mısır koçanlı (MK) karışımlarda 15 gün, tütün kavuzlu (TK) karışımlarda 21 gün, odunsal atıklardan meşe talaşlı (Mt) karışımlarda 13 gün, kavak talaşlı (Kt) karışımlarda 16 gün, günlük talaşlı karışımlarda ise 18 gün, çam talaşlı karışımlarda 21 gün olmuştur. Bitkisel atık karışımlarından tütün kavuzu, yulaf kırması ve tavuk gübresi (%60+%20+%20) karışımı 3,8691 mm/gün, odunsal atık karışımlarından meşe talaşı ve tavuk gübresi karışımı (%60+%40) 3,7676 mm/gün günlük misel gelişim hızı ile en hızlı misel gelişimi olan karışımlar olmuştur.
Özet (Çeviri)
II ABSRACT In this study, the mycelial growth of Flammulina velutipes(Curt.:¥r.) Karst. Has been investigated. In the main culture studies of wild and culture strains of PDA, Fv, SDA, YM (ox), MYP, GYM, PSM, MP and HEN as nutrition media, in mycelium growth studies tobocca husks (TK), maize cobs (MK), sesame husks (SK) and grape pomace (UK) as vegetative waste materials, sawdust of oak (Mt), pine (Ct), poplar (Kt) and sweetgum (Gt) trees as wood waste materials, and maize(M), oat (Y), barley (A) crushing, wheat brans (B) and chicken manure as additive nutrients were used. The duration of growth in petri dishes in the main culture studies of wild and culture strains was 21 days for MP, 22 days for PSM and GYM, 23 days for MYP, 32 days for YM(ox) and SDA, 36 days for HEN, Fv and PDA; that of culture strains was 1 1 days for GYM, 12 days for PDA and PSM, 14 days for MP, 17 days for MYP and SDA, 1 8 days for YM (ox) 20 days for HEN, 28 days for Fv. In the studies of mycelium growth of culture strains using vegatative and wood waste materials, duration of mycelium growth in test tubes were 14 days in the mixture of sesame husks (SK), 14 days for grape pomace mixture(UK), 15 days for maize cobs mixture (MK), 21 days for tobacco husks mixture (TK), 13 days for oak sawdust mixture (Mt), 16 days for poplar sawdust mixture (Kt), 1 8 days for sweetgum sawdust mixture (Gt) and 2 1 days for pine sawdust mixture (Ct). Of the vegatative waste mixtures tobacco husk followed by oats crushing and chicken manure (mixtures %60+ %20+ %20)mixtures as 3,8691mm/day, of the wood waste mixtures, the mixture of oak sawdust and chicken manure (mixtures %60+%40) with the growth speed of 3,7676 mm/gün were the mixtures of the highest growth speed in the test tubes.