Değişik katkı materyalleri ile hazırlanan yetiştirme ortamlarının Flammulina velutipes mantarının verim ve kalitesine etkisi
Effect of substrates prepared with different supplements on yield and quality of Flammulina velutipes mushroom
  1. Tez No: 726865
  2. Yazar: AHMET FARUK KARASOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYSUN PEKŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu tez çalışması, Türkiye mikobiyotasından izole edilen Flammulina velutipes mantarının verim, biyolojik verim (BE) ve mantar kalitesi üzerine farklı oranlarda ve farklı katkı maddeleri kullanılarak hazırlanan yetiştirme ortamlarının etkilerini belirlemek ve en uygun kompost formülünü ortaya çıkarmak amacıyla yapılmıştır. Çalışmanın bir diğer amacı da Flammulina velutipes mantarının bilinirliğini artırmak ve Türkiye mantar sektörüne yeni bir mantar türünü tanıtmaktır. Çalışmada ayçiçeği küspesi, buğday kepeği, çay atığı, mısır koçanı, pirinç kepeği ve soya küspesinin %10 ve 20 oranlarında kavak talaşına karıştırılmasıyla hazırlanan 12 substrat ele alınmıştır. Sterilizasyon sonrası substratların fiziksel ve kimyasal özellikleri ile farklı substratlar üzerinde elde edilen mantarın morfolojik özellikleri, ortalama mantar ağırlığı, mantar sayısı, verimi, BE değeri, rengi, protein ve mineral madde içerikleri belirlenmiştir. En yüksek verim ve BE oranı, aralarında istatistiksel fark olmayan 80KT+20BK (89.60 g/şişe ve %40.03) ve 80KT+20PK (89.12 g/şişe ve %39.49) ortamlarından elde edilmiştir. Sonuç olarak, Flammulina velutipes mantarı yetiştiriciliği için en uygun yetiştirme ortam formülünü ve yetiştirme koşullarını ortaya çıkarmak için daha detaylı araştırmalar yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
This thesis study was carried out to determine the effects of substrates prepared by using different ratios and different supplement materials on yield, biological efficiency (BE), and mushroom quality of Flammulina velutipes mushroom isolated from Turkey mycobiota, and to reveal the most suitable substrates formula. Another aim of the study is to increase the recognition of Flammulina velutipes mushroom and to introduce a new mushroom species to the mushroom sector of Turkey. In the study, 12 substrates prepared by mixing 10 and 20% ratios of sunflower pulp, wheat bran, tea waste, corn cob, rice bran, and soybean meal into poplar sawdust were discussed. The physical and chemical properties of the substrates after sterilization, morphological traits, average mushroom weight, the number of mushrooms, yield, BE rate, color, protein, and mineral contents of the mushroom obtained on different substrates were determined. The highest yield was obtained from 80KT+20BK (89.60 g/bottle and %40.03) and 80KT+20PK (89.12 g/bottle and %39.49) substrates which had no statistical difference between them. As a result, more detailed research should be done to reveal the most suitable substrates formula and growing conditions for Flammulina velutipes mushroom cultivation.