Farklı yetiştirme ortamlarının flammulına velutıpes mantarının verim ve kalitesi üzerine etkisi
Effect of different substrates on yield and quality of flammulina velutipes
  1. Tez No: 696101
  2. Yazar: HAVVA OKUYUCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYSUN PEKŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışmada buğday samanına (BS), farklı oranlarda (%20, 40 ve 60) buğday kepeği (BK), pirinç kepeği (PK) ve çay atığı (ÇA) ilave edilerek hazırlanan 9 yetiştirme ortamının [(%80 BS + %20 BK), (%60 BS + %40 BK), (%40 BS + %60 BK), (%80 BS + %20 PK), (%60 BS + %40 PK), (%40 BS + %60 PK), (%80 BS + %20 ÇA), (%60 BS + %40 ÇA), (%40 BS + %60 ÇA)] Flammulina velutipes mantarının verim, biyolojik etkinlik (BE) ve bazı kalite özellikleri üzerine etkileri belirlenmiştir. Çalışmada Türkiye mikobiyotasından izole edilen Flammulina velutipes (M300) suşu (ırkı) kullanılmıştır. Farklı yetiştirme ortamları arasında mantar verimi ve BE değerleri bakımından istatistiksel olarak çok önemli farklılıklar bulunmuştur. Buğday samanına çay atığı, pirinç kepeği ve buğday kepeğinin %60 oranında ve çay atığının %40 oranında ilave edildiği yetiştirme ortamlarından verim elde edilememiştir. En yüksek mantar verimi ve BE değerleri 80BS+20BK ortamından (sırasıyla 219.79 g/kg ve %61.31) elde edilmiştir. Sonuç olarak, en uygun yetiştirme ortamı formülasyonu için lignoselülozik atıkların, talaş veya saman ve katkı maddelerinin farklı kombinasyonları ve karışım oranları daha ayrıntılı olarak araştırılmalıdır. Ayrıca, verimi ve BE'yi iyileştirmek için çeşitli suşlarla daha fazla araştırma yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of 9 growing media [(%80 WS + %20 WB), (%60 WS + %40 WB), (%40 WS + %60 WB), (%80 WS + %20 RB), (%60 WS + %40 RB), (%40 WS + %60 RB), (%80 WS + %20 TW), (%60 WS + %40 TW), (%40 WS + %60 TW] prepared by adding wheat bran (WB), rice bran (RB) and tea waste (TW) to wheat straw (WS) in different proportions (20, 40 and 60%) on yield of Flammulina velutipes, biological activity (BE) and some quality characteristics were determined. The strain of Flammulina velutipes (M300), isolated from the mycobiota of Turkey, was used in this study. Statistically significant differences were found between different substrates in terms of mushroom yield and BE. Yield could not be obtained from the substrates prepared by adding of TW, RB and WB at the rate of 60% and tea waste at the rate of 40% into WS. The highest mushroom yield and BE were obtained from 80WS+20WB substrate (219.79 g/kg and 61.31%, respectively). As a result, different combinations and mixing ratios of lignocellulosic wastes, sawdust or straw and supplements for the optimal substrate formulations should be investigated in more detail. Also, further researches should be conducted by using diverse strains to improve yield and BE.