IP üzerinden ses iletimi ve uygulaması
Voice over IP and it's application
  1. Tez No: 128980
  2. Yazar: İLKER ULAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜBARİZ EMİNOV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik ve Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
vııı ÖZET Günümüzde telefon hizmetleri devre anahtarlamalı ağlar üzerinden veya zaman bölmeli çoklama teknikleri kullanılarak yapılmaktadır. Verimsiz bant genişliği kullanımı ve ses iletişim maliyetlerinin getirdiği olumsuzlukları nedeniyle, bu teknikler yavaş yavaş terk edilmekte ve veri iletişimi için kullanılan ağların üzerinde sesin de taşınması suretiyle oluşan yeni bir yapıya geçilmektedir. VoX olarak adlandırılan, basit haliyle veri ağlan üzerinden ses iletişimi olarak tarif edebileceğimiz bu yeni teknoloji sayesinde tek bir ağ ile hem ses hem de veri trafiği taşınabilmekte bu da kurumlara büyük bir mali avantaj sağlamaktadır. Ayrıca İP Telefonu gibi sayısal tabanlı uç cihazlarının kullanımıyla da bir çok fonksiyonelliğe sahip olunabilmektedir. Günümüzde kullanılan VoX yöntemlerinden en yaygın olanları VoIP, VoFR ve VoATM'dir. internetin yaygınlaşması sonucunda veri iletişiminin büyük bir bölümü İP tabanlı ağlar üzerinden yapılmaktadır. Bu yaygınlığı sebebiyle İP üzerinden ses iletimi en çok kullanılan teknoloji haline gelmiştir. VoIP sistemlerinde ses sinyalleri sayısal hale dönüştürülüp İP paketleri haline getirilerek sayısal veri ağı üzerinden gönderilmektedir. İP ağları her bir paket için, yönlendirme protokollarının da yardımıyla kaynaktan hedefe doğru en uygun yolun bulunmasını sağlamakta ve böylece belirli bir anda ağ kaynakları efektif olarak kullanılmaktadır. Belirli bir noktadan yola çıkan ses paketleri farklı yollar ve yönlendiriciler üzerinden geçerek hedef noktaya ulaşabilir, gecikmeli olarak ulaşabilir ya da yol üzerindeki link hatalarından dolayı hiç ulaşamayabilirler. Hedef noktaya farklı zamanlarda ulaşan bu ses paketleri sıraya sokulmakta, birleştirilmekte ve tekrar geriye analog ses sinyaline dönüştürülmektedir. VoIP teknolojisi, veri ağı üzerinden düzensiz olarak gelen bu ses paketlerinin düzenli hale getirilip, gürültü ve gecikmelerden dolayı oluşan ekolardan arındırılıp, temiz ses sinyaline dönüştürülmesini garanti etmelidir.
Özet (Çeviri)
IX ABSTRACT Currently, telephone services are provided mainly over circuit switched networks or by using time-division multiplexing techniques. However, these techniques are gradually being discarded because of the disadvantages stemming from the unproductive usage of bandwidth and the high costs of voice communication. Therefore, a new technological system, which involves transportation of voice over networks used for data communication, has been introduced. By using this technology called VoX, which can basically be defined as voice communications over data networks, it is possible to transfer both voice traffic and data traffic over one single network. As a result, organizations can gain considerable financial benefits. Furthermore, the system can be more functionally designed by using digital based end devices such as IP Telephony. The most common VoX methods used today are VoIP, VoFR, VoATM. As a result of the widespread usage of Internet, a great deal of data communication is being performed over IP based networks. Therefore voice communication over IP has become one of the most preferred technologies. In voice over IP systems, voice signals are transformed into digital signals and sent as IP packages over the digital data network. IP networks by the aid of routing protocols, ensure that the most appropriate path from the source to the target is located for every single package and as a result the network sources are used effectively at any chosen time. Voice packages departing from a particular point can either reach the target passing through different path and routers or can be delayed or can fail to reach the target altogether due to some link errors on its path. The voice packages reaching the target at different times are first queued, then joined and transformed back to analog signals. VoIP technology guarantees that these voice packages traveling unsystematically over the data network are put in order, cleared of the echoes formed by noise and delays and eventually turned into clear voice signals.