Inula heterolepis uçucu yağının kalitatif ve kantitatif olarak incelenmesi
- Tez No: 128982
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET EMİN DURU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
ÖZET Muğla-Ula civarından toplanan“Kaya anduz otu”adıyla da bilinen Inula heterolepis Boiss bitkisinin toprak üstü kısımlarından çiçeklerime döneminde (Temmuz) toplanan kısımlarından hidrodestilasyon ve buhar destilasyonları metotları ile uçucu yağı elde edildi. Daha sonra elde edilen bu uçucu yağlar başlıca GC ve GC/MS 1 ı O olmak üzere kolon kromatografısi, ince tabaka kromatografisi, İR, H-NMR, C- NMR yöntemleriyle analiz edildi. Analizler sonucunda, çiçeklerime döneminde hidrodestilasyonla elde edilen uçucu yağda 34 bileşik teşhis edildi. Aynı dönemde buhar destilasyonu ile elde edilen uçucu yağda ise 32 bileşik bulundu. Hidrodestilasyonla elde edilen uçucu yağın ana bileşenlerinin Borneol (%50,3) ve Exobornil asetat (%39,99) olduğu tespit edildi. Buhar destilasyonu ile elde edilen uçucu yağın ana bileşenlerinin Borneol (%68,79) ve Exobornil asetat (%10,17) olduğu belirlendi. Ayrıca borneol'ün ve ekzobomil asetat'ın 'H-NMR, 13C-NMR ve İR spekturumları alınarak yapısı doğrulandı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, essential oils of aerial part of Inula heterolepis Boiss collected from Muğla-Ula region, known as“Kaya anduz otu”local name, were obtained by hydrodistillation and steam distillation in flowering(July). The obtained oils were analysed by using GC, GC/MS, column chromatography, thin layer chromatography, IR, 'H-NMR ve !3C-NMR spectroscopic methods. 34 compounds were identified in essential oil got from flowering (July) by hydrodistillation. At the same stage, 32 compounds were identified in essential oil obtained by steam distillation. Main components of essential oil obtained by hydrodistillation in flowering (July) were Borneol (50.3%) and Exobornyl acetate (10.17%). Furthermore, structures of borneol and ekzobomyl acetate were confirmed by taking ^-NMR, 13C-NMR and IR spectra.