Sülfat prosesinde üretilen iğne yapraklı odun hamurunun CEHDED yöntemi ile beyazlatılması ve kullanılan kimyasalların hamur karakteristikleri üzerine etkisi
  1. Tez No: 128991
  2. Yazar: BEDİR CANİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GAZİ İREZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
II ÖZET Bu çalışmanın temel amacı, beyaz sülfat selülozu üretiminde en iyi beyazlatma şartlarını bulmak ve selüloz üzerine klor, kostik, hipoklorit ve klordioksidin sıcaklık, pH, miktar ve konsantrasyon şartlarının CEHDED beyazlatması sırasındaki etkilerini incelemektir. Değişik Kappa numaralarında esmer çam selülozuna, % 3 ile % 10.53 aralığında klor verilerek beyazlatılmıştır. Ayrıca bu aralıklarda selülozun uygun beyazlığa getirilebilmesi için; sudkostik, hipoklorit ve klordioksit miktarlarmdaki değişiklikler tespit edildi. Tüm veriler tablo yapılarak irdelendi ve kabul edilebilir sınırlarda selülozun fiziksel karekteristik değerlerine ulaşılmaya çalışıldı. Bu çalışma ile 24-26 Kappa aralığında sülfat selülozunun beyazlatılması için gerekli olan normal klor miktarının ton selüloz için 50±5 kilogram olduğu saptanmıştır. Ayrıca, alternatif olarak, klor kademesine ilave klordioksit verilerek delignifikasyon yapılmıştır. Bu çalışmada ise; yaklaşık % 2'lik klordioksit ilave edilerek klor tüketimi % 3 'e kadar düşürülmüştür.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT The basic aim of this study is to find the best bleaching conditions for bleached sulphat pulp production and to examine the effects of temperature, pH, amount and concantrations of chlorine, costic, hypochlorite and chlorinedioxide on pulp during the CEHDED bleaching. Brown pine pulp has been bleached with chlorine in distance of %3 and %10.53 in different Kappa numbers. Alterations in the amount of costic, hypochlorite and chlordioxide has been also determined for to get available bleaching of pulp in above mentioned distance. AH data has been Checked with making a table and tried to reach acceptable pulp physical charasteristic values. With this study, for bleaching of sulphat pulp in 24-26 Kappa distance, it has seen that required normal chlorine amount for tone pulp is 50±5 kg. Alternatively, delignification has been made with giving additional chlorinedioxide to chlorine stage. Chlorine consumption has been decreased up to %3 with adding of % 2 chlorine dioxide.