Uniform ısı üretimi etkisinde rijid kılıf içine yerleştirilmiş silindirde elastik-plastik gerilme analizi
Elastic-plastic stress analysis of a cylinder with rigid casing subjected to a uniform heat source
- Tez No: 129011
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜFİT GÜLGEÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
UNIFORM ISI ÜRETİMİ ETKİSİNDE RİJİD KILIF İÇİNE YERLEŞTİRİLMİŞ SİLİNDİRDE ELASTÎK-PLASTÎK GERİLME ANALİZİ (Yüksek Lisans Tezi) Banu ÇAKIR GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 2002 ÖZET Bu çalışmada iki ucu serbest, içerisinde uniform ısı üretimi olan rijid bir kılıf içerisine yerleştirilmiş, dolu bir silindirtk çubuk için elastik-plastik gerilme analizi malzemenin akma dayanımının sıcaklığa bağlı olması ve lineer pekleşmen malzeme için olmak üzere iki kısımda teorik olarak yapılmıştır. Analiz sırasında Tresca akma kriteri kullanılmıştır. Analiz sonucunda yük parametresine bağlı olarak» gerilme» plastik gerinim ve yerdeğiştirme ifadeleri elde edilmiştir. Bu ifadelerdeki değerler nümerik örneklerle İncelenmiş ve grafikleri çizilmiştir. Bilim Kodu : 625 02 02 Anahtar Kelimeler : Elastik-Plastik Gerilme Analizi, Birleşik Akış Kuralı Sayfa Adedi : 96 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Müfit GÜLGEÇ
Özet (Çeviri)
11 ELASTIC-PLASTIC STRESS ANALYSIS OF A CYLINDER WITH RIGID CASING SUBJECTED TO A UNIFORM HEAT SOURCE (M. Sc. Thesis) Banu ÇAKIR GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY June 2002 ABSTRACT In this study a theoretical elastic-plastic deformation analysis of a free end solid cylinder with rigid casing subjected to uniform heat generation was made by taking into consideration of the influence of Hie temperature dependence of the yield stress, in one part and the material to be the linear hardening one in another part In the analysis Tresca's Yield condition was used. At the end of the analysis stress, plastic strain and displacement equations of the corresponding plastic zones were obtained. The solutions were performed numerically. Then the graphs were drawn. Science code : 625 02 02 Keywords : Elastic-Plastic Stress Analysis, Associated Flow Rule Page Number : 96 Advisor : Doç. Dr. Müfit GÜLGEÇ