Simulakr ve algı kavramları üzerinden kent okuması: İstanbul Maslak örneği
The Consideration of the metropol in terms of simulacrum and perception concepts
- Tez No: 129012
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERCAN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
SİMÜLAKR ve ALGI KAVRAMLARI ÜZERİNDEN KENT OKUMASI İSTANBUL MASLAK ÖRNEĞİ Murat SÖNMEZ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Aralık 2001 ÖZET Günümüz koşulları içinde teknolojinin geldiği nokta, her şeyin başkalaşmasına ve değişmesine neden olmaktadır. Algı biçimlerimizin farklılaştıran teknoloji ve onun parçaları mimarlığı da bir biçimde etkilemektedir. Kameralar, dijital ortamlar, yeni malzeme ve yapım biçimlenişleri mekanla olan ilişkilenmelerimizi gözden geçirmemize neden olmaktadırlar. Bu anlamda teknolojini mimarlığı etkileme biçiminin en önemli noktalarından biride, algı ve teknoloji kökenli olan“görüntü”kavramıdır. Bu çalışma, giderek mimarlığın gündeminde daha da fazla yer tutan görüntü kavramını ve buna bağlantılı algıya ve teknolojik yapılanmalar ait mekansal durumların içeriklerini açıklamayı amaçlamaktadır. Simülakr kavramı Postmodernist düşünce sistemi içinde kendine önemli bir yer bulmuş, simülasyon, algılama, gerçeklik gibi kavramların tartışılmasını gerekli hale getirmiştir. Modeller, hipergerçeklikler, yeni bakma biçimleri, görmenin yapısının teknolojik gelişimle yenilenmesi ve gerçekliğin tüm bunlardan etkilenmesi, bu kavramların mimarlık bağlantılarının incelemesi gerekliliğini ortaya çıkarmıştır. Tez simülakr ve algılama üzerinden hareketi, hızı tartışmıştır. Bu bağlamda teze ait kavramları bulabilmek ve bu kavramlardan hızı, hareketi, zamanı tartışabilmek için; kavramlara yönelikbarındırdığı potansiyelden ötürü Maslak deney alanı olarak seçilmiştir. Tez simülakr ve algı kavramları ile bu kavramlara ulaşıldıktan sonra ki mekansal yapılanmaların niteliklerini araştırmaktadır. Bu kapsamda en önemli nokta kavramlar ve deneysel çalışmadır. Tez bilgiyi yeniden üretmeyi ve bunun üzerinden hareketin, zamanın mekansallıklannı açılımlamayı hedeflemiştir. Bu hedef doğrultusunda Maslakta fotoğraflamaya dayalı bir deneysel çalışma gerçekleştirilmiştir. Maslak görüntü kavramına yönelik olarak barındırdığı mekansal özellikler ve ortamının görüntü zenginliği nedeniyle tezin deney alanı olarak seçilmiştir. Birinci bölümde; Maslak'ın genel yapısı ve tezin kavramsal içerikleri ile ilgili yüzeysel bir açılım yapılmıştır. Bu anlamda ikinci bölüm amaca uygunluk ve kavramlarla buluşa bilirlilik açılarından Maslak'ın neden tercih edildiğinin anlatımıdır. Yöntem arayışlarına neden ihtiyaç duyulduğu, yöntemim ne olduğu, fotoğraflamanın tezin içerikleri ile ilgisi ve sinema ile fotoğraf arasında yönteme ilişkin yapılanma üçüncü bölümün konusudur. Yöntemin kavramları oluşturma biçimi ve yöntemin tekniği ile yöntem sonucunda oluşmuş çerçevelerin içerik ve teknik yapılanmaları bu bölümde tartışılmıştır. Sonuca ulaşmaya yönelik en önemli yapılarda biri de kavramlardır. Dördüncü bölüm yöntem ve tezin kapsamına yönelik kavramların içeriklerini açıklamaktadır. Bu bölümde Yunan'dan günümüze kadar geçen zamansal kesitte; algının nasıl farklılaştığı; teknolojik gelişimin sonuçlarının algısal olarak mimarlığı nasıl etkilediği ve simülakrlara nasıl gelindiği konu edilmiştir. Yeni malzeme ve yapım biçimlerinin farklılaştırdığı mekan duygumuzun yapısının nelere bağlı olduğu açılımlanmıştır. Bu açılımlar, dış-iç, toplumsallık, mekansal yapılanma ve tarihsel akışın sürekliliğindeIll Beşinci bölümde yapılan deneysel çalışmanın ürünü olan görüntüler bulunmaktadır. Görüntülerle yanlarındaki sütunda bulunan metinler arasında bir eşdeğerlik oluşturulmaya çalışılmıştır. Bu çerçeve metinlerde amaç, görüntünün gücüne eşdeğer söze dayalı bir imgelem elde etmektir. Beşinci bölümde kavramlar ve deneysel çalışmanın paradigmasında görüntü kavramının mekansallığına yönelik açılımlar ve yargılara yer verilmiştir. Görüntü ile simülakr arasındaki fark ortaya koyulmuştur. Böylelikle kavramlardan harekete, hıza, ve zamana ait okumalar yapılmıştır. Görüntünün nasıl simülakrın kendisi olduğu tartışılmıştır. Yöntemle elde edilen düzenin kendi gerçekliğinde çerçevenin içinde ki her yapı ve yapısallık kavramlarla birleştirilmeye çalışmıştır. Çerçevelerin oluşturduğu simülakr düzeni içinde tutarlılığı olan mekan tartışmaları yapılmıştır. Görüntünün Maslak mekansailığında nasıl tutunduğu belirlenen çalışma alanı içinde ki tüm mekansal parçalar -duraklar, üst geçitler,... üzerinden detaylandırılmıştır. Sonuç bölümünde ise teknolojinin etkisinde farklılaşan algılama ve görme biçimlerine ait, deneysel çalışma sonunda elde edilen bilgilerden mimarlığın son durumu özetlenmiş ve görüntü ile simülakr sürekliliğinde deneysel çalışmanın sonuçlarına yer verilmiştir. Bu anlamda sonuç bölümünde, mimarlık sorgulanarak bir son yargıya ulaşmak hedeflenmiştir. Deneysel çalışmanın sonucunda kavramların çerçevesinde harekete ait gövde elde edilmiş, görüntü ile simülakrın farklılığı ortaya konulmuş, negatif kavramı ve negatif mekansallığın yapısı açıklanmıştır. Bu anlamda boşluğun mekansal gücü açılımlanmış, zamanın izleri belirginleştirilmiştir. Bilim Kodu Anahtar Sözcükler : Gerçek, Gerçeklik, Negatif, Görüntü, Zaman, Yokluk, Sahte, Yenv Masif, Gövde, Hareket Sayfa Adedi :150 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Sercan YILDIRIM
Özet (Çeviri)
IV THE CONSIDERATION OF THE METROPOL IN TERMS OF SIMULACRUM AND PERCEPTION CONCEPTS (M.Sc. Thesis) Murat SÖNMEZ GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY February 2002 ABSTRACT In nowadays condition, the level that technology reached, has caused everything to become different and to change. The technology and its parts that makes our way of perception d iff rent, has also an influence on architecture in some respect. Cameras, digital surroundings, new materials and formation cause us to revise our relationship with the locality. One of the most significant points of the influence of technology on architecture is the concept of“image”that is based on perception and technology. The aim of this study is to explain the content of the concept of image which is getting more more involved in architecture and its perceptional and technological constructing of locational situations. The concept of simulacrum found an important place for itself in the system of Postmodernism Thought and made concepts like simulation, perception, reality necessary to be disscussed. Models, hyperreality, new seeing styles, renewing the structure of seeing in accordance with the technological developments and reality that was impressed by all of them, put down that the connection of these concepts to architecture^were necessary to ^e examined. This thesis discussed action and speed in terms of simulacrum and perception. In order to find the concepts of the thesis and to discuss action and speed in terms of these concepts, Maslak has been choosen asan experimental area, because it possesses the potential for these concepts,. This thesis examines the concepts of simulacrum and perception and after reaching these concepts.it examines the qualifications of local constructing. In this context, the most significant point is the concepts and the experimental studies. This thesis aimed at the reproduction of data and in terms of this it aims to declare the locality of time. According to this aim, an experimental study was made, based on photographing in Maslak. As Maslak has the local features that agree with the concept of image and is a wealth of image, it was choosen as the experimental area of the thesis. In the first part, a superficial declaration was made of the general appearance of Maslak and the conceptual content of the thesis. In this sense, the second part explains the reasons for the preference of Maslak in terms of convenience to the aim and correspondence of concepts involved. The third part explains why searches of methods are needed, what method is, the relation between photographing and the content of the thesis, and the constructing of method between cinema and photograh. The way a method creates the concepts, and the content and technique of frames that had arisen as a result of the method and its techniques, were discussed in this part. In order to achieve the aim, one of the most important components are the concepts. The fourth part explains the content of concepts concerning to the content of the method and thesis. This part explains how perception has become different, how the results of technological developments have impressed architecture and how simulacrums have been reached from the ancient greek until now. It also declares on what new materials andVI formations that differentiated our sense of locality, are depended. These declarations, exterior-interior, society, local constructing and the development of locality were discussed among the relationship of components that formed locality. The fifth part includes the images which are the results of the experimental studies. It was tried to equalize the texts in the columns next to the images. The aim of these texts is to obtain a verbal imagination which is equal to the effectiveness of the image. In the fifth part declarations and judgements/decisions of the paradigm of the experimental studies and the concepts, take place. The difference between image and simulacrum were putdown, thus, concepts, action, speed and time were considered. The reality of the order obtained by the method, tried to unite each constitution in the text. In the simulacrum order which were formed by the texts, locality was discussed. The he formation of the image in Maslak, were discussed in terms of stops, overpasses etc. In the determend area. In the conclusion, from the data gained at the end of experimental studies of perception and seeing style which became different due to the effect of technology, the last situation of architecture was summarized and the experimental studies took place in the continuity of image and simulacrum. In this sense, a final judgement was achieved by examining architecture. As a result of the experimental studies, according to the concepts, a body of action was obtained, the difference between image and simulacrum was put down, and the negative concept and the feature of the negative locality was explained. In this sense, the local effect of space declared and trace of time were made clear. SeienceCode : Keywords : Real, Reality, Negative, Image, Speculation, Time, Nonexistence, False, New, Massive Body, ActionVII Number of Pages : 150 Executive of Thesis : Assistant Prof. Dr. Sercan YILDIRIM