İnternet tabanlı ölçme ve kontrol
Internet based data acquisition and control
- Tez No: 129082
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYHAN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektronik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
ÖZET Anahtar Kelimeler : İnternet Tabanlı Uygulama ve Kontrol, Veri Toplama, Saydam Fabrika, S7-200 PLC Her tür uygulamanın geliştirilebileceği yazılım platformu haline gelen internet; mekan bağımlılığını ortadan kaldırmakla beraber, geliştirilen uygulamalarla her türlü bilgi transferi yapabilecek düzeye gelmiştir. Bu sayede saha ortamında çalışan sistemlerin internete taşınmasıyla son zamanlarda 'Transparent Factory' (Saydam Fabrika) kavramı ortaya çıkmıştır. Bu kavramdaki saydamlık; fabrikanın küçük bir modelinin bilgisayar ortamında oluşturulması, sahadaki sinyallerin bu ortamda gösterilmesi ve operatörün ya da herhangi bir yetkili kişinin üretime internete bağlı bir bilgisayarla istediği yerden müdahale etme imkanı tanıması olarak açıklanabilir. Bu çalışma saydam fabrika kavramına yönelik bir uygulama olup; Siemens Simatic S7-200 PLC ile ortam sıcaklığının ON/OFF kontrolünün internet üzerinden sağlanması ile gerçeklenmiştir.
Özet (Çeviri)
INTERNET BASED DATA ACQUISITION AND CONTROL SUMMARY Keywords : Internet Based Application and Control, Data Acquisition, Transparent Factory, S7-200 PLC The internet, which became a software platform that we can develop kinds of applications without depending on locations, became to a level that can transfer kinds of data between developed applications. Nowadays by carrying the systems that run at the factory fields to the internet, the Transparent Factory concept is produced. The Transparent Factory concept can be explained as producing a small model of the factory at computer platform, showing the signals from the fields at this platform and giving opportunity to the operator or authorized person to control the process from anywhere by the computer which has an internet connection. This application that is a sample to the transparent factory i s r ealized b y O N/OFF c ontrolling o f tempurature o f a p lace w ith Siemens Simatic S7-200 PLC via internet. VIII