İnternet destekli eğitimin etkinliliği
Effectiveness of web-based learning method
  1. Tez No: 81527
  2. Yazar: NURCAN ŞEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAFİZE KESER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
BÖLÜM IV ÖZET, SONUÇ VE ÖNERİLER Bu bölümde araştırma genel hatları ile özetlenerek, ulaşılan sonuçlara, elde edilen bulgular doğrultusunda belirlenen sorunların çözümlenmesine ve yapılabilecek araştırmalara yönelik olarak geliştirilen önerilere yer verilmiştir. Özet Bu çalışma, internetin eğitim ortamı olarak kullanılmasında Dünyada ve Türkiye'deki uygulamaları ortaya koymak ve internet öğretiminde web tabanlı öğretim yöntemi ile geleneksel öğretim yöntemi karşılaştırılarak, öğrenme düzeyi üzerindeki etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma, tarama modeli kapsamında yer alan literatür tarama tekniği ve deneysel model ile gerçekleştirilmiştir. Birinci aşamada, internetin eğitim ortamı olarak kullanımına yönelik Dünyada ve Türkiye'de yapılan uygulamalara ilişkin literatür taranarak konu ile ilgili veriler elde edilmiş ve bu doğrultuda İnternet öğretiminde Türkçe web tabanlı öğretim materyali ihtiyacını karşılamak üzere model olacak bir ders materyali geliştirilmiştir. İkinci aşamada, MEB Temel Eğitim Projesi kapsamında Ankara Üniversitesi'nde düzenlenen Bilgi Teknolojileri Hizmet-içi Kursuna katılan kursiyerlere uygulanan bilgi formu yoluyla iki grup eşieştiriierek deney (n:16) ve kontrol grubu (n:16) oluşturulmuştur. Grupların eşleştirilmesi; bilgisayar okur yazarlığı, internet kullanma, yabancı dil düzeyleri, cinsiyet, yaş ve branş faktörleri ölçüt olarak alınarak yüzde ve frekans analizi ile gerçekleştirilmiştir. İnternet öğretimi; deney grubunda web tabanlı öğretim yöntemi, kontrol grubunda ise geleneksel öğretim yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. Uygulama başında ve sonunda öntest-sontest ölçme aracı ile her iki grubun başarı düzeyleri kıyaslanmıştır. 7980 Verilerin toplanmasında kullanılan ölçme aracı, Gazi Üniversitesi 'nde ay m kursa katılan 116 kursiyere uygulanmış ve geçerlilik-güvenirlik çalışmaları sonucunda son şeklini almıştır. Elde edilen veriler, bilgisayar ortamında ve SPSS 7.0 İstatistik Programı kullanılarak çözümlenmiştir. Alt amaçları test etmeden önce deney ve kontrol gruplarının öntest puan ortalamaları T-Testi uygulanarak karşılaştırılmış, deney ve kontrol grupları arasında internet modülü ile ilgili bilişsel giriş davranışları bakımından farklılık olup olmadığı incelenmiştir. Öntest puanları açısından gruplarda farklılaşma görülmemiştir. Bu analiz sonucu, her iki grubun bilişsel giriş davranışları bakımından birbirine denk kabul edilebileceğini göstermiştir. Araştırma verilerini çözümlemede internet modülü öğretimine ilişkin alt amaçları test etmeye yönelik olarak, araştırma modeline uygun olan Kovaryans Analizi (ANCOVA) kullanılmıştır. Böylece deney ve kontrol gruplarının sontest puanlarındaki öntestin etkisi sabitlenerek analiz yapma olanağı elde edilmiştir. Analiz sonucunda geleneksel öğretim yöntemi ile web tabanlı öğretim yönteminin uygulandığı deney ve kontrol gruplarının önteste göre düzeltilmiş sontest ortalama puanları arasında anlamlı bir fark olmadığı görülmüştür. Ayrıca deney ve kontrol gruplarının başarı düzeyleri arasında, cinsiyet, branş ve yaş faktörlerinin etkisi bakımından da bir fark görülmemiştir. Elde edilen bu bulgulardan hareketle, web tabanlı öğretim yöntemi ile geleneksel öğretim yönteminin her ikisinden de internet öğretiminde gerekli hedef davranışların kazandırılmasında yararlanılabileceği görülmüştür. Bu çalışmada internet öğretimindeki başarı düzeyinin uygulanan iki yöntem açısından farklılaşmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Her iki grubun erişi düzeylerine bakıldığında her iki yöntemde de grup erişileri birbirine yakın olmuştur. Uygun koşullar sağlandığında geleneksel öğretim yöntemi ile web tabanlı öğretim yönteminin aynı başarı düzeyini sağlamakta parallellik gösterdiği söylenebilir. i
Özet (Çeviri)
195 ABSTRACT The purpose of this study is to investigate internet use as an educational media in Turkey and World and to examine web based learning method by comparing with traditional lerning method considerding their effects on learning. The research was realized with literature searching method and experimental method. In the first step of this study, existing applications of internet as an educational tool were investigated. The subjects of this study composed of 32 teachers attending to Information Technology Inservice Training Course at Ankara University, arranging in line with Ministry of Education Basic Education Project. A questionnaire was applied to the teachers and after analyzing it, the control group (n=16) and experimental group (n=16) were formed. Some criterions such as gender, age, teaching subject, computer litracy, internet use, and foreing language lavel were taken into consideration to pair the groups. Internet module of the course was tought with web-based teaching method in experimental group and traditional teaching method in control group. Before and after the experimental application, pre-test and post-test were applied to the both groups to compare their achievement. Microsoft Excel, SPSS, and Iteman programs were used for data analysis. In order to compare pre-test and post-test scores obtained with two different methods, the difference between the average scores of“Criterion Groups”was analyzed through T-Test and ANCOVA. These tests were used to find the significance of differences between the avarege scores. The result indicated that there is no significance difference between experiment and control groups. In addition, the research results indicated that there is no significance difference istatistically between the groups in accordance with gender, age and subject factors196 The findings show that web-based learning method and traditional learning method can be used to acquire the objective behaviors and achievement levels in two different applications are in parellel direction if appropriate conditions are provided. *-