Minkowski uzayında time-like tamamlayıcı regle yüzeyler
Time-like complementary ruled surfaces in the Minkowski space
- Tez No: 129092
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM ÖZGÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
ÖZET Anahtar Kelimeler : Lorentz Uzayı, Minkowski Uzayı, Regle Yüzey, Tamamlayıcı Regle Yüzey, Asimptotik Demet, Teğetsel Demet. Bu çalışma üç bölüm halinde düzenlenmiştir. Birinci bölümde Lorentz uzayı, Minkowski uzayı, yan-Öklidiyen uzay tanıtılmış ve yarı-Riemann manioldları ile ilgili temel tanımlara yer verilmiştir. İkinci bölümde IR," n-boyutlu. Minkowski uzayında space-like doğrultman uzaylı (k+1) -boyutlu time-like regle yüzeyler tanıtılmış ve türev denklemleri ile ilgili sonuçlara yer verilmiştir. Ayrıca Asimptotik demet, Teğetsel demet, Merkez uzayı, Sat uzayı, Merkez Regle yüzey ve Sırt Regle yüzey tanıtılmıştır. Üçüncü bölüm çalışmamızın orijinal kısmını meydana getirmektedir. Bu bölümde, ÎR1 n-boyutlu Minkowski uzayında space-like doğrultman uzaylı (»-Jfe- j»)- boyutlu time-like tamamlayıcı regle yüzey ilk defa tanımlanmış ve türev denklemleri ile ilgili karakteristik sonuçlar verilmiştir.
Özet (Çeviri)
TIME-LIKE COMPLEMENTARY RULED SURFACES IN THE MINKOWSKI SPACE SUMMARY Keywords : Lorentz Space, Minkowski Space, Ruled Surface, Complementary Ruled Surface, Asymptotic Bundle, Tangent Bundle This study are arranged as three chapters. In the first chapter, Lorentz space, Minkowski space and semi-Euclidean space are introduced and the basic definitions related to semi-Riemann manifolds are given. In the second chapter, (k + l)-dimensional time-like ruled surfaces wife, the space- like generating space in the n-dimensional Minkowski space IR“ are introduced and results related to derivative equations are given. Asymptotic bundle, Tangent bundle, Central space, Edge space, Central Ruled surface and Edge Ruled surface are also introduced. Tie AM chapter is the original part of this study. For the first time, (n - k-m)- dimensional time-like Complementary Ruled surface with the space-like generating space in the n-dimensional Minkowski space IM”is defined and characteristic results related to derivative equations are given. VI