17 Ağustos 1999 depreminde yıkılan binaların mimari hataları
Architectural errors, that caused building collapsing during 17 August 1999
  1. Tez No: 129093
  2. Yazar: NEŞAT KONAK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ADİL ALTINDAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
ÖZET Anahtar Kelimeler-Deprem, Düzensiz Yapılar Günümüzde bir deprem meydana geldiğinde binalarda yıkılma ve hasarlar oluştuğunda ilk suçlanan İnşaat mühendisleri olmaktadır. Malzemeden çaldığı, eksik malzeme kullandığı ve yeterince güvenli hesap yapmamış olmakla suçlanır. Mimari tasarımın bazı olumsuzluklara yol açmış olabileceği hiç akla gelmez. Ancak, bir binanın deprem güvenliğini risk altına sokabilecek ve tehlike oluşturabilecek tasarımlardan kaçınmak ve yönetmelikte belirtilen düzensizliklerin oluşmasına olanak vermemek mimarın sorumluluğudur. Depremden korunmak için mal sahibi-mimar- inşaat mühendisi üçgeni iyi bir diyalog kurmalıdır. Bu çalışmada yıkılan binalardaki ortak mimari özellikler araştırılmıştır. xı
Özet (Çeviri)
ARHITECTURAL ERRORS, THAT CAUSED BUILDING COLLAPSING DURING 17 AUGUST 1999 SUMMARY Key Words- Earthquake, Irregular Structure Nowadays, when buildings are collapsed or damaged as a result of an earthquake the first accused ones are the civil engineers. They are found guilty of using insufficient and unqualified material. However, designs can result in problems. It is architect's responsibility to prevent the projects from having risks on building's earthquake security, dangerous designs and deregulation's indicated in the regulation. The civil engineer, architect and owner triangle should be based on a good communication common architectural features of the collapsed buildings are examined in this study. xn