Minkowski 4-uzayında time-like dönel yüzeyler üzerindeki space-like ve time-like loksodromlar
Space-like and time-like loxodromes on time-like rotational surfaces in minkowski 4-space
- Tez No: 675812
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT BABAARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu tez çalışmasında; Minkowski 4-uzayında, time-like dönel yüzeyler üzerindeki loksodromlar çalışıldı. Tez çalışması dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm giriş kısmı olup, bu bölümde loksodromun genel tanımına, uygulama alanlarına dair açıklama ve örneklere yer verildi. Ayrıca bu bölümde, Minkowski 4-uzayına ait bazı temel tanımlara yer verilerek ve literatür özeti yapıldı. İkinci bölümde Minkowski 4-uzayına ait bazı tanım ve teoremler verilerek çalışmaya zemin hazırlandı. Çalışmanın orijinal kısmını, üçüncü ve dördüncü bölümler oluşturmaktadır. Üçüncü bölümde; Minkowski 4-uzayında time-like dönel yüzeyler üzerindeki space-like loksodromların diferansiyel denklemleri ve genel çözümleri oluşturuldu. Ayrıca bazı örnekler verilerek ilgili grafikler Mathematica programı yardımıyla çizildi. Dördüncü bölümde ise Minkowski 4-uzayında time-like dönel yüzeyler üzerindeki time-like loksodromların diferansiyel denklemleri elde edildi. Örnekler verildi ve grafikleri Mathematica programıyla çizildi.
Özet (Çeviri)
In this thesis; loxodromes on time-like rotational surfaces were studied in Minkowski 4-space. The thesis study consists of four parts. The first chapter is the introduction, and in this chapter, the general definition of loxodrome, explanations and examples about its application areas are given. In addition, in this section, some basic definitions of the Minkowski 4-space were given and a literature summary was made. In the second chapter, some definitions and theorems of the Minkowski 4-space were given and the groundwork was prepared. The original part of the study consists of the third and fourth parts. In the third part; Differential equations and general solutions of space-like loxodromes on time-like rotational surfaces in Minkowski 4-space are created. In addition, some examples were given and related graphics were drawn with the help of Mathematica program. In the fourth chapter, differential equations of time-like loxodromes on time-like rotational surfaces in Minkowski 4-space are obtained. Examples were given and their graphics were drawn with the Mathematica program.