E2F1-induced expression of transactivating and dominant-negative forms of p73 transcrapts
E2F1 transkripsiyon faktörü tarafından p73'ün aktif ve dominant-negatif transkript formlarının endüklenişi
- Tez No: 129157
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2002
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
ÖZET EF21 TRANSKRİPSİYON FAKTÖRÜ TARAFINDAN p73'ÛN AKTİF VE DOMİNANT-NEGATİF TRANSKRİPT FORMLARININ ENDÜKLENİŞİ Özgür Karakuzu Molekfiler Biyoloji ve Genetik Yüksek Lisans Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Mehmet Öztürk Ağustos 2002, 102 Sayfa Yaşam için en önemli işlemler arasında yer alan hücre döngüsü, çoğaltıcı ve çoğalmayı engelleyici uyarıların karşılıklı olarak dengelenmesi yolu ile denetlenir. Bu uyanlardaki düzensizlik tümör gelişimine yolaçmaktadır. Retinoblastoma (Rb) geni hücre döngüsünün ana düzenleyicidir. Bir çocukluk çağı göz tümörü olan retinoblastomalarda delesyona uğrayan bir gen olaran ortaya çıkarılan Rb geninin, tümör baskılayıcı bir gen olduğu sonradan belirlenmiştir. Rb geninin hücre işlevleri, ya doğrudan mutasyonla, ya da dolaylı olarak pRb proteininin virüs onkogenlerince etkisiz hale getirilmesiyle, bir çok tümör türünde kaybolmaktadır. pRB proteini, çoğalmayan (dingin) hücrelerde, E2F transkipsiyon faktörleri ile birlikte bir kompleks halinde bulunur. pRb'nin siklin-bağımlı kinazlar tarafından fosforlanması üzerine, E2F'ler serbest kalır ve böylece hedef genlerini aktif hale getirebilir. İlk belirlenen E2F olan E2F1, sıklıkla çoğaltıcı genleri uyarmakla birlikte, çoğalmayı engelleyen genleri de, örneğin p53 proteinini stabilize eden pl4ARF genini de uyarabilir. Bunun sonucu olarak, p53 hücre döngüsünü durdurur veya programlı hücre ölümüne (apoptoz) neden olur. Daha yakın bir zamanda, E2Fl'in p53'den bağımsız olarak ve bir p53 homologu olan p73 genini uyarma yolu ile de apoptoza yol açtığı bildirildi. Ancak, p73, sadece apoptoz etkisi olan aktif (TA) p73 değil, aynı zamanda TA-p73 antagonisti olan dominant negatif (DN) p73 transcript formları da kodlayabilmektedir. Bu çalışmanın amacı E2Fl'ın TA-p73'ü mü, DN- p73'ü mü, yoksa her iki form birlikte mi uyardığını belirlemekti. Bu amaç doğrultusunda, ekspresyon vektörleri ile geçici transfeksiyon yöntemini uygulayarak, çeşitli insan hücre dizilerinde E2Flve E2F4'ün ifade edilmesini vısağladık ve yan-kantitatif RT-PCR'la p73 transkript düzeylerini inceledik. Bu çalışmalanmız, çeşitli insan hücrelerinde, E2Fl'in sadece TA-p73'ü değil, aynca bu molekülün dominant-negatif formlannı, yani p73Deltaexon2 ve DN-p73'ü de uyardığını gösterdi. Zaman akışlı incelemelerle, önce TA-p73 ve p73DeltaExon2 formlarann uyanldığmı, DN-p73 uyanmımn ise yaklaşık 4 saat sonra gerçekleştiğini gözlemledik. E2F1 tarafından p73'ün TA formuna ek olarak dominant-negatif formlarının da uyarılması, bazı kanser hücrelerinin E2F1 gibi onkogenlere yamt olarak geliştirilen p73 aktivasyonunu nasıl tolere edebildiklerim açıklayabilir. vıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT E2F1-INDUCED EXPRESSION OF TRANSACTIVATING AND DOMINANT-NEGATIVE FORMS OF p73 TRANSCRIPTS OzgurKARAKUZU M.S. in Molecular Biology and Genetics Supervisor: Prof. Dr. Mehmet OZTURK August 2002, 102 pages. Cell cycle, one of the most important life processes, is controlled by a regulated balance between proliferative and anti-proliferative signals. Dysregulation of these signals leads to tumor development. Retinoblastoma (Rb) gene is the principle regulator of the cell cycle. Rb was identified initially as a gene deleted in a rare form of early child eye tumor, called retinoblastoma, and it was later shown to be a tumor-suppressor. Cellular functions of Rb are inactivated in many cancer types, either directly by Rb gene mutation, or indirectly by inactivation of the pRb protein that is mediated by different viral oncogenes. pRB exists in non- proliferating (quiescent) cells as a complex with E2F transcription factors. Upon phosphorylation of pRb by cyclin-dependent kinases, E2Fs are released and can transactivate their target genes. E2F1, the first E2F to be identified, activates mostly proliferative genes, but also anti-proliferative genes such as pl^ that acts as an inducer of p53 stabilization. In turn, p53 induces either cell cycle arrest or programmed cell death (apoptosis). Recently, it was reported that E2F1 also induces p53-independent apoptosis by transactivating the expression of the p53 homologue p73 gene. However, p73 encodes not only apoptosis-inducing transciptionally active(TA)-p73, but also dominant negative (DN)-p73 transcript forms which antagonize TA-p73. Our aim was to investigate whether the E2F1 activates the expression of TA-p73, DN-p73 or both. We over-expressed E2F1 and E2F4 in