Biyoinformatik analiz ile dilate kardiyomiyopati ilişkili anahtar genlerin belirlenmesi ve monosodyum glutamat ve tannik asit uygulanan sıçanların kalp dokularında incelenmesi
Identification of key genes associated with dilated cardiomyopathy by bioinformatics analysis, examining in heart tissues of rats treated with monosodium glutamate and tannic acid
- Tez No: 951068
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMİD CEYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Genetik, Biology, Genetics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Bu tez çalışmasında, biyoinformatik analizler kullanılarak dilate kardiyomiyopati (DCM) ile ilişkili anahtar genlerin belirlenmesi ardından, yaygın olarak kullanılan bir gıda katkı maddesi olan monosodyum glutamat (MSG) ile doğal bir polifenol olan tannik asit (TA) uygulanan sıçanların kalp dokularında, bu genlerin ekspresyon seviyelerinin ayrıntılı olarak incelenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışma kapsamında yirmi dört sıçan rastgele kontrol ve deney gruplarına ayrılmıştır. Kontrol grubundaki hayvanlar, 21 gün boyunca oral gavaj yoluyla salin ile muamele edilirken; deney gruplarına ise 21 gün boyunca, günde bir kez oral gavaj yoluyla TA, MSG ve MSG+TA uygulanmıştır. Tedavi sonrası, MSG'nin kalp dokularında kardiyak hasara yol açıp açmadığı ve TA'nın olası kardiyoprotektif etkileri değerlendirilmiştir. Bu amaçla, kardiyak hasar biyobelirteci olarak kabul edilen genlerin ekspresyon seviyeleri ölçülmüş ve elde edilen veriler doğrultusunda, TA'nın MSG kaynaklı olası kardiyotoksisite üzerindeki kardiyoprotektif etkisi analiz edilmiştir. Ayrıca, tüm deney gruplarında belirlenen anahtar genlerin ifade düzeyleri Real-Time PCR yöntemiyle nicel olarak belirlenmiştir. Bulgular: 21 gün sonunda, MSG ile tedavi edilen sıçanların kalp dokularında kardiyak hasarla ilişkili belirteç genlerin ekspresyon seviyelerinde anlamlı bir artış gözlenmiştir. Buna karşın, TA ile tedavi edilen sıçanlarda bu genlerin anormal ekspresyon seviyelerinin tersine çevrilebildiği belirlenmiştir. Ayrıca, belirlenen anahtar genlerin transkripsiyonel aktivitelerinin MSG maruziyeti sonrası önemli ölçüde arttığı, TA ile tedavi edilen kalp dokularında ise bu genlerin mRNA ekspresyon seviyelerinin baskılandığı gözlemlenmiştir. Sonuç: Bu çalışmanın bulguları, MSG'nin DCM ile ilişkili anahtar genlerin mRNA ekspresyon seviyelerini artırarak DCM gelişimine katkıda bulunabileceğini, ancak bu etkinin TA tarafından baskılanabildiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: In this thesis, it is aimed to identify key genes associated with dilated cardiomyopathy (DCM) through bioinformatics analyses, and subsequently to investigate in detail the expression levels of these genes in the heart tissues of rats treated with monosodium glutamate (MSG), a commonly used food additive, and tannic acid (TA), a natural polyphenol. Method: Within the scope of the study, twenty-four rats were randomly assigned to control and experimental groups. The animals in the control group were administered saline via oral gavage once daily for 21 days. In contrast, the experimental groups received TA, MSG, or a combination of MSG and TA via oral gavage once daily over the same 21-day period. Following the treatment, the potential of MSG to induce cardiac damage in heart tissues and the possible cardioprotective effects of TA were evaluated. To this end, the expression levels of genes recognized as biomarkers of cardiac injury were measured, and based on the resulting data, the cardioprotective effect of TA against MSG-induced potential cardiotoxicity was analyzed. Furthermore, the expression levels of key genes identified in all experimental groups were quantitatively determined using the Real-Time PCR method. Results: At the end of the 21-day treatment period, a significant increase in the expression levels of cardiac injury–related marker genes were observed in the heart tissues of rats treated with MSG. In contrast, it was found that the abnormal expression levels of these genes were reversed in rats treated with TA. Furthermore, the transcriptional activity of the key genes was significantly increased following MSG exposure, whereas the mRNA expression levels of these genes were suppressed in heart tissues treated with TA. Conclusion: The findings of this study suggest that MSG may contribute to the development of DCM by upregulating the mRNA expression of key DCM-associated genes; however, this effect appears to be attenuated by TA.