Thermal modeling and energy analysis of small satellites at low earth orbits
Alçak dünya yörüngeleri̇ndeki̇ küçük uydularin termal modellemesi̇ ve enerji̇ anali̇zi̇
  1. Tez No: 846811
  2. Yazar: CİHAN ATAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN AKTAŞ, PROF. DR. NEDİM SÖZBİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Enerji, Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Energy, Aeronautical Engineering, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
İletişimden bilimsel araştırmalara kadar pek çok görevde hayati rol oynayan küçük uydulara olan ilgi giderek artmaktadır. Küçük uyduların tasarlanması ve geliştirilmesi süreci, güvenli ve güvenilir uzay görevlerini sağlamak için detaylı mühendislik yaklaşımlarını gerektirmektedir. Bu çalışma, uzaydaki termal ortamı, yörünge özelliklerini ve uydu tasarım parametrelerini termal davranış açısından dikkate alarak çeşitli alçak Dünya yörüngelerinde hizmet eden küçük uyduların, özellikle de küp uyduların, termal modellemesi ve enerji analizine odaklanmaktadır. Bu çalışmanın amaçları arasında; uyduların termal performansını etkileyen değişkenler arasındaki ilişkilerin ortaya çıkarılması, konuşlandırılabilir güneş panellerinin etkilerinin araştırılması, uydu termal modellemesi için değerli bilgiler sağlanması ve erken tasarım aşamasındaki termal testler için hızlı ve doğru bir termal analiz aracı geliştirilmesi yer almaktadır. Öncelikle, 1U'dan 12U'ya kadar boyutlara sahip küp uydular için dış ısı yükleri ve sıcaklık dağılımları, 400 km'den 2000 km'ye kadar olan yörünge yükseklikleri, 0'dan 75 dereceye kadar olan beta açıları ve farklı kaplama türleri için incelenmiştir. Daha sonra, güneş paneli konuşlandırma açılarıyla ilişkili termal etkiler, konuşlandırma açıları -75'ten +75 dereceye değiştirilerek ayrıntılı olarak değerlendirildi. Son olarak, sayısal yöntemler kullanılarak ön tasarım aşamaları için uydunun sıcaklık dağılımını kabul edilebilir bir doğrulukla tahmin etmek ve elde etmek için bir elektronik tablo termal simülasyon aracı geliştirilmiştir. Sonuçlar, yörünge yüksekliği, beta açısı, uydu boyutu ve yüzey özelliklerinin, uydu panelleri tarafından emilen ısıyı ve uydu boyunca sıcaklık dağılımını büyük ölçüde etkilediğini ortaya koydu. Uydu ısı bütçesinin, konuşlandırma açılarından etkilendiği de gösterilmiştir. Ayrıca, geliştirilen aracın, gerçek termal test verileriyle karşılaştırıldığında uygun maliyetli bir çözüm olduğu doğrulandı. Sonuç olarak, bu çalışmanın bulguları, özellikle ön tasarım aşamasında küçük uyduların geliştirilmesinde ve optimal yörünge konfigürasyonlarının belirlenmesinde faydalı olabilir.
Özet (Çeviri)
The interest in small satellites, playing crucial role in various tasks from communication to scientific research, have been strongly increasing. The process of designing and developing small satellites requires detailed engineering approaches to ensure safe and reliable space missions. This research concentrates on thermal modeling and energy analysis of small satellites, specifically CubeSats, operating at various low Earth orbits by considering the thermal environment in space, orbital characteristics, and satellite design parameters, with respect to thermal behavior. The aims of this study include revealing relationships among the variables effecting thermal performance of satellites, investigating the effects of deployable solar panels, providing valuable insight for satellite thermal modeling, and developing a fast and accurate thermal analyzer tool for thermal testing in the early design stage. First, external heat loads and temperature distributions for CubeSats sizing from 1U to 12U were examined for orbital altitudes from 400 km to 2000 km, beta angles from 0 to 75 degrees, and different coating types. Then, the thermal effects associated with solar panel deployment angles were assessed in detail by changing deployment angles from -75 to +75 degrees. Finally, a spreadsheet thermal simulation tool for predicting and obtaining the temperature distribution of the satellite with an acceptable accuracy for preliminary design phases was developed by utilizing numerical methods. The results presented that orbital altitude, beta angle, satellite size and surface properties greatly influence the absorbed heat by satellite panels and temperature distribution across the satellite. It was also shown that the satellite heat budget is affected by deployment angles. Furthermore, the developed tool was found to be a cost-effective solution when compared to the real thermal test data. In conclusion, the findings of this study can be beneficial, particularly in developing small satellites and determining optimal orbital configurations, in the preliminary design phase.