Model predictive control of an experimental two-tank system
İki tanktan oluşan deneysel bir düzeneğin model tabanlı kestirimci denetimi
- Tez No: 129269
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EŞREF EŞKİNAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET IKI TANKTAN OLUŞAN DENEYSEL BİR DÜZENEĞİN MODEL TABANLI KESTİRİMCİ DENETİMİ Bu çalışmanın amacı iki tanktan oluşan deneysel bir düzeneğin model tabanlı kestirimci denetim algoritmasını tasarlamak ve bunu PI denetim yöntemleri ile karşılaştırmaktır. Deneysel sistemin alt yapışma uygun olarak model tabanlı kestirimci denetim algoritmalarını içinden dinamik matris denetim metodu seçilmiştir.“Dinamik matris ”elemanları sisteme uygulanan basamak testi sonuçlarının bir araya getirilmesi sonucu elde edilmiştir.Bu sonuçlar hem denetim kazanç matrisinin hem de gelecekteki girdi değerlerinin hesaplanmasında kullanılmıştır. Sistemin sahip olduğu doğrusal olmayan karakterinin ve gerçek zamanlı optimizasyonun karmaşıklığı ele alındığında, sisteme uygulamasının daha uygun olduğu düşünülen doğrusal sınırlamasız denetim metodu kullanılmıştır. Bu denetimin metodunun sistemin doğrusal olmayan karakterinin yeterince üstesinden geldiği gözlemlenmiştir. Hem simülasyon hem de deney sonuçları, MPC ile PI yöntemleri birbirleri ile karşılaştırılarak grafikler halinde sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT MODEL PREDICTIVE CONTROL OF AN EXPERIMENTAL TWO-TANK SYSTEM The aim of this study is to implement the appropriate model predictive control algorithm on an experimental two-tank system and compare it with PI control method. Among various kinds of model predictive control algorithms, dynamic matrix control method was chosen to be the most appropriate one for the experimental system. The coefficients of“dynamic matrix”of the system were obtained by gathering the data of step input response test of the two-tank system. These data were also used both to calculate controller gain matrix and the future inputs. When the complexities of real time optimization and nonlinearities of the plant is considered, a simpler approach, linear unconstrained control is found more suitable to be implemented. It is observed that this simple approach has overcome from these nonlinearities. Both simulation and experiment results are presented on graphs where MPC and PI controllers are compared with each other.