Performance of higher order finite elements
Yüksek mertebeli sonlu elemanların performansı
- Tez No: 129268
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMİH S. TEZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 232
Özet
ÖZET YÜKSEK MERTEBELI SONLU ELEMANLARIN PERFORMANSI Bu çalışma, basit ve kompleks problemlerin çözümünde, yüksek mertebeli sonlu elemanların performanslarının değerlendirilmesini incelemiştir. Yüksek mertebeli sonlu elemanların performansları basit elemanlarınkiyle karşılaştırılmıştır. Sonlu elemanlar metodunun kısaca anlatımının ardından, izoparametrik elemanlar, yüksek mertebeli elemanlar ve şekil fonksiyonları detaylı bir biçimde anlatılmıştır. Değerlendirme için dört değişik problem kıyaslanarak incelenmiştir. İlk olarak, uç teldi yükü altındaki konsol kiriş, düzlem gerilme problemi olarak seçilmiştir ve beş farklı sonlu elemanın sayılarının kademeli olarak artırılmasıyla analizi yapılmıştır, ikinci problem; basit ve yüksek mertebeli sonlu elemanların iki değişik tipi için incelenen dairesel plaktan oluşmaktadır. Bu dört sonlu elemanla düzgün yatık yük ve orta nokta tekil yükü altında üçüncü ve dördüncü problem kare plak olarak modellenmiştir. Bu dört problemin analizi LUS AS yazılımında yapılmıştır. Yüksek mertebeli sonlu elemanların kullanılmasının amacı en az serbestlik derecesiyle en doğru çözümler elde edebilmektir. Dört problemde de gösterildiği gibi yüksek mertebeli sonlu elemanların doğruluğu basit sonlu elemanlarınkinden çok daha iyidir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT PERFORMANCE OF HIGHER ORDER FINITE ELEMENTS This study is focused on the evaluation of the performance of the higher order finite elements for the solution of basic and complex problems. Performances of higher order finite elements are compared with those of the regular order elements. Results of this comparison revealed the efficiency and accuracy of higher order finite elements. Following a brief discussion of the finite element method; isoparametric elements, higher order elements, and shape functions are explained. For the purpose of illustration, four different case studies are investigated in a comparative fashion. Firstly, a cantilever deep beam under a concentrated force at the tip is selected as a plane stress problem and is analyzed using five different types of finite elements and in each case the mesh size is gradually decreased. Second problem consists of a circular plate, which is analyzed using two different types of regular and higher order finite elements. The third and the fourth plate bending problems are the fixed boundary square plates, under uniform and central point loads, modeled by the same four different types of finite elements. The analyses of all these four problems are handled by,, the LUSAS package program. The purpose of utilizing higher order finite elements is to obtain as accurate solutions as possible, with as little number of degrees of freedom as possible. It is demonstrated in all four case studies that the accuracies of higher order finite element were much superior than those of the regular finite elements.