Binary object watermarking using object contour
Nesne çevritleri kullanılarak ikilik nesnelerin sayısal damgalanması
- Tez No: 129293
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BÜLENT SANKUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
ÖZET NESNE ÇEVRİTLERİ KULLANILARAK İKİLİK NESNELERİN SAYISAL DAMGALANMASI Ağ ve saklama aygıtlarının artan başarımlarının etkisiyle, sayısal ortam yayınlarının (imge, ses veya video) hızla çoğalması, elektronik belgelerin telif haklarının korunması ihtiyacını doğurmuştur. Telif haklarını korumanın bir yolu sayısal damgalamadır. Sayısal damga yayınlanacak bilgi içerisine doğrudan ve karıştırılarak eklenen ek bir bilgi parçasıdır, böylece ek bilgi parçasını yoketmek kolay olmayacaktır. Ek bilgi, telif hakkı sahibini, yetkili kullanıcıyı, veya istenen herhangi bir şeyi tanımlayabilir. Çoğu sayısal damgalama araştırması ve yayım renkli ve gri-tonlu imgeler üzerine odaklanmıştır. Video, ses ve yazı belgelerinin damgalanması konularına da ilgi vardır. Ancak, ikilik imgelerin damgalanması üzerine birkaç tane yayın bulunmaktadır. Bu çalışmada, ikilik imgelerin damgalanması için nesne tabanlı soysal bir yöntem önerilmiştir. Önerilen yöntem ikilik nesnelerin yay-uzunluğu parametreli çevrit işlevlerine dayanmaktadır. Önerilen soysal yöntemden yola çıkılarak, dalgacık ve dalgacık-Fourier bölgelerinin kullanıldığı, iki farklı yöntem anlatılmıştır. İki yöntem çeşitli parametre kümeleri kullanılarak benzetilmiş, başarılı sonuçlar elde edilmiştir. Başarılan bit oranlarının, örnek başına bit bazında, gri tonlu imge damgalama yöntemleri ile karşılaştırılabilir olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT BINARY OBJECT WATERMARKING USING OBJECT CONTOUR The rapid growth of digitized media (image, audio or video) edition and diffusion, due to increasing performance of networks and storage devices, has created a new need for copyright protection of electronic documents. A way to achieve copyright protection is digital watermarking. A digital watermark is an additional piece of information directly included and mixed with the information to be published, so that it cannot be easily removed. Additional information identifies the copyright owner, the authorized user or whatever wanted. Most watermarking research and publications are focused on color and grayscale images. There is also attention for video, audio and text document watermarking. However, there are only a few publications on binary image watermarking. In this work, a generic watermarking scheme for binary images, on an object basis, is proposed. Proposed generic scheme utilizes arc-length parameterized contour functions of binary objects. Two methods are described based on proposed generic watermarking scheme using DWT and DWT-DFT domains. Two methods are simulated with a variety of parameter sets, demonstrating successful results. Achieved bit rates are shown to be comparable with grayscale image watermarking methods on a bits per sample basis.