A Comparative study of audio watermarking techniques in time, frequency and cepstrum domains
Zaman, frekans ve kepstrum bölgelerinde gerçekleştirilen ses damgalama tekniklerinin karşılaştırılması
- Tez No: 129294
- Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET GÜRGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sistem ve Kontrol Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZET ZAMAN, FREKANS VE KEPSTRUM BÖLGELERİNDE GERÇEKLEŞTİRİLEN SES DAMGALAMA TEKNİKLERİNİN KARŞILAŞTIRILMASI Ses, resim, video vs. tipindeki sayısal verilerin verimli ve kolay bir şekilde dağıtılması, kopyalanması ve üzerlerinde tahrifat yapılması bu verilerin telif haklarının korunması problemini ortaya çıkarmıştır. Sayısal damgalama, sayısal çokluortam verilerinin telif haklarının korunması için bir çözümdür. Eser sahibinin veya eser dağıtıcısının belirlenmesi için önerilen bir yoldur. Sayısal ses damgalama bu tezin konusudur. Bu tezde ana sinyale damgayı yerleştirmek için zaman, frekans ve kepstrum bölgelerini kullanan on adet ses damgalama tekniği incelenmiştir. Ayrıca iki tekniğin birleştirilmesinden oluşan yeni bir teknik önerilmiştir. Ses damgalama teknikleri yerleştirilen damganın hissedilmemesi, bazı sinyal işleme tekniklerine olan dayanıklılık, hesaplama süresi gibi kriterlere göre karşılaştırılmışlardır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT A COMPARATIVE STUDY OF AUDIO WATERMARKING TECHNIQUES IN TIME, FREQUENCY AND CEPSTRUM DOMAINS The efficiency and easiness of distribution, reproduction and manipulation of digital media data, e.g., audio, image and video, has caused some problems associated with copyright protection. Digital watermarking is a solution of the problem of protection of the intellectual property rights of digital multimedia data. It has been proposed as a means to identify the owner or the distributor. Digital audio watermarking is the subject of this thesis. In this thesis ten audio watermarking techniques, which use time, frequency and cepstrum domains for embedding the watermark are investigated. A new technique is proposed which is a combination of two techniques. The audio watermarking techniques are compared according to the imperceptibility of the embedded watermark, robustness to some signal processing operations, computational cost etc.