On Transmit diversity and precoding for multi-user communications in fading channels
Sönümlü kanallarda çoklu iletişim için verici çeşitlemesi ve ön kodlama
  1. Tez No: 129295
  2. Yazar: TOLGA KURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN DELİÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET.. SONUMLU KANALLARDA ÇOKLU İLETİŞİM İÇİN VERİCİ ÇEŞİTLEMESİ VE ÖN KODLAMA Bu tez çalışmasında, uzay-frekans kodlu rasgele frekans hoplayan bir dikgen frekans bölüşümlü çoklu iletişim (DFBÇI) sistemi tasarlanmıştır. Rasgele frekans ho plama metodunun uygulanması, veri iletiminin sağlıklı olması açısından, zaman zaman oluşan kullanıcı çarpışmalarının belirlenmesi ve bertaraf edilmesini gerekli kılmaktadır. Bu çalışmada uzay-frekans kodlamanın, DFBÇI sistemlerinde bir takım çarpışmaları engellediği, bu sayede çoklu kullanıcı karışmasını azalttığı ve iletişim kalitesini arttırdığı ispatlanmıştır. Bu özellik uzay-frekans kodlamasına özgüdür ve uzay-zaman kodla masıyla elde edilememektedir. Yine, çarpışma olasılıklarının irdelenmesiyle, DFBÇI al- tbantlarının bağımsız hoplamasının sistem performansının arttırılması açısından gerek şart olduğu ortaya konmuştur. Bunların yanı sıra çarpışmaların dörtte birinden ko runma sağlayan akıllı bir algılama yöntemi önerilmiştir. Ayrıca ön kodlama ve anten kodlama yöntemlerini birleştiren eleman bazlı anten kodlama metodu önerilmiştir. Bu metodun performansını daha da arttırmak amacıyla ağırlıklı uzaklık uygulaması alıcı tasarlamasında kullanılmıştır. Teorik çalışmalar, frekans seçici kanallarda yapılan ben zetimlerle desteklenerek, yeni bir frekans hoplayan uzay-frekans kodlu DFBÇI sistemi ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT ON TRANSMIT DIVERSITY AND PRECODING FOR MULTI-USER COMMUNICATIONS IN FADING CHANNELS In this thesis, a space-frequency (SF) coded, random frequency-hopping orthog onal frequency division multiple access (OFDMA) system is considered. Random hop ping implies occasional collisions whose detection and recovery is mandatory for effi cient transmission of information. It is proved that SF coding avoids certain collisions in OFDMA, reducing multi-user interference (MUI) and hence, increasing the signal quality. This feature is unique to SF coding, and it is not attainable through space- time (ST) coding alone. It is also shown through collision probability expressions that independent hopping of OFDMA sub-bands is a must for SF-coded OFDMA. An in telligent detection technique avoiding one-fourth of the collisions is also introduced for orthogonal modulation. Besides, a new coding method corroborating pre-coding and antenna coding; component-wise antenna coding is presented. For further en hancement in the system performance, component distance method is also introduced for the receiver structure. Theoretical findings are corroborated by simulations in a frequency-selective channel.