Multiperiod mean-variance portfolio optimization in markovian markets
Markov pazarlarda çok dönemli ortalama-varyans portföy eniyilemesi
- Tez No: 129299
- Danışmanlar: PROF. DR. İ. KUBAN ALTINEL, PROF. DR. SÜLEYMAN ÖZEKİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
ÖZET MARKOV PAZARLARDA ÇOK DÖNEMLİ ORTALAMA- VARYANS PORTFÖY ENİYİLEMESÎ Bu çalışmada, getirilerin seri halinde bağıntılı olduğu pazarlarda portföy seçme problemi analiz edilmektedir. Farklı dönemlerdeki getiriler arasında bağıntı kurmak için esas ekonomik etkenleri temsil eden bir pazar çevresel süreci kullanılmıştır. Bu sürecin sonlu durum kümesi ve sabit geçiş olasılıkları matrisi olan bir Markov zin ciri olduğu varsayılmıştır. Getirilen ve diğer parametreleri bu çevresel sürece bağımlı bir risksiz ve m riskli yatırım aracından oluşan bir pazar göz önüne alınarak, bu pazar için çok dönemli ortalama- varyans formülasyonu geliştirilmiştir. Dinamik programlama açısından ayrılmazlığı ortadan kaldırmak için asıl formülasyonla aynı verimli sınırları üreten bir yardımcı formülasyon kullanılmıştır. Hem yardımcı hem de asıl formülasyon için çözümlemeli en iyi sonuçlar elde edilmiştir. Çözüm yöntemini göstermek için açık layıcı örnekler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT MULTIPERIOD MEAN- VARIANCE PORTFOLIO OPTIMIZATION IN MARKOVIAN MARKETS In this study, portfolio selection problem in markets where rates of return are se rially correlated is analyzed. A market environmental process representing underlying economic factors is used to construct the correlation among rates of return in different periods. The market environmental process is assumed to be a Markov chain with some finite state space and stationary transition matrix. Considering a market with one riskless and m risky assets having parameters depending on the market environ mental process, a multiperiod mean-variance formulation is developed. An auxiliary problem generating the same efficient frontier with our formulation is used to eliminate nonseparability in the sense of dynammic prograinming. The analytical optimal solu tion is obtained for both the auxiliary problem and main problem. Some illustrative cases are given to demonstrate the application of the solution procedure.