Coloring problems in combinatorial structures
Kombinatorik yapılarda boyama problemleri
  1. Tez No: 129303
  2. Yazar: HAYRİ ARDAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALUK ORAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
ÖZET KOMBÎNATORİK YAPILARDA BOYAMA PROBLEMLERİ Bu çalışma iki kısımdan oluşmuştur. Bunlardan birincisi kodların ve sonlu pro- jektif düzlemlerin boyanması, diğeri ise 3 terimli aritmetik diziler hakkındadır. Kod ların ve sonlu projektif düzlemlerin boyanması ile ilgili kısımda, iki renkle boyanabilen kodların ve sonlu projektif düzlemleri sınıflandırdık. 3 terimli aritmetik dizilerle ilgili kısımda, [n] içinde bulunan ve herhangi ikisinin en fazla bir ortak noktası olan 3 terimli aritmetik dizilerin oluşturduğu bir kümenin büyüklüğü için alt ve üst sınırlar bulundu. Bunun yanısıra bu özelliğe sahip ve eleman sayısı en fazla olan bir küme inşa eden bir algoritma önerildi.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT COLORING PROBLEMS IN COMBINATORIAL STRUCTURES This study consists of two parts. One of them is coloring of codes and finite projective planes. And the other is about 3-term arithmetic progressions. In the part about coloring of codes and finite projective planes, we find charac terizations of codes and finite projective planes which can be colored using two colors. In the part about 3-term arithmetic progressions, we find upper and lower bounds for the size of a set of 3-term arithmetic progressions contained in [n] such that any pair of 3-term arithmetic progressions in the set have at most one point in common, and also we give an algorithm to construct such a set of maximum size.