Performance measurement system for higher education based on balanced scorecard framework
Yüksek eğitim kurumları için dengeli puan kartı temelli performans ölçüm sistemi
  1. Tez No: 129315
  2. Yazar: ORKUN KOZANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ RIZA KAYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Eğitim ve Öğretim, Industrial and Industrial Engineering, Education and Training
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
IV ÖZET YÜKSEK ÖĞRENİM KURUMLARI İÇİN DENGELİ PUAN KARTI TEMELLİ PERFORMANS ÖLÇÜM SİSTEMİ Bu çalışmada Avrupa Kalite Yönetimi Vakfı (EFQM) Mükemmellik Modeli yemden yapılandırılıp Dengeli Puan Kartı yönetim sistemi ve Mühendislik ve Teknoloji Akreditasyon Kurulu Modeli 2000 (ABET 2000) ile bütünleştirilerek mühendislik fakülteleri için bir kalite modeli geliştirilmiştir. Bu modelin üç ana bileşeni, destek süreçleri, temel süreçler ve kaynaklardır. Bu üç ana bileşen, kurumun kültür ve değerlerini kapsayan“bütünlük”kavramı ile çevrelenmiştir. Model, misyon ve vizyon ile yönledirilmekte ve tüm süreçlerin geribildirimi“sonuçlar”bileşeninde toplanmaktadır. Dengeli Puan Kartı yönetim sisteminin bu modeldeki rolü, kurumun vİ2yon ve stratejik hedeflerininin yayılımı ve öğretim üyeleri ve yönetim kadrosunun sorumluluklarının daha iyi anlaşılır hale getirilmesi için somut bir yapı sağlamaktır. Bu, stratejik hedefler arasındaki neden-sonuç ilişkilerini ortaya koyan, akademik birimler için tasarlanmış genel strateji haritası aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Bu çalışma, ortaya konulan modelin“sonuçlar”bileşenine girdi sağlayacak olan ve genel performans ölçülerini içeren bir akademik birim puan kartı sunmaktadır. Bu genel akademik birim puan kartı kullanılarak öğretim üyeleri puan kartları oluşturmak mümkündür. ABET 2000 sadece mühendislik eğitimini değerlendiren ve bir önceki sürümüne göre daha az reçete şeklinde olan bir kalite güvence sistemidir. Böylelikle, önerilen modelde ABET 2000 ve Kalite Fonksiyonu Yayılımı (QFD) yaklaşımı kullanılarak program çıktılarının ders amaçları, ders biçimi ve değerlendirme yöntemlerine dağlımı sağlanmıştır. Kalite modelinin geliştirilmesinin ardından, yapılan iki anketten elde edilen veriler ve geçmiş veriler değerlendirilmiş ve Boğaziçi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi 'nin algılanan güçlü ve zayıf yönleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT PERFORMANCE MEASUREMENT SYSTEM FOR HIGHER EDUCATION BASED ON BALANCED SCORECARD FRAMEWORK In this study, the Excellence Model of European Foundation for Quality Management (EFQM) has been restructured for higher education institutions and integrated with Balanced Scorecard (BSC) management system and ABET (Accreditation Board for Engineering and Technology) 2000 Model to develop a quality model for engineering schools. The proposed model in this study has three main components, namely, support processes, core processes, and resources. These main components are surrounded by“integrity”concept which represents the culture and values of the institution. The model is driven by the mission and vision of the institution; and feedback for all processes of an engineering school is collected at the“results”component. The role of BSC management system in the proposed model is to deploy the vision and strategic objectives of the institution and provide a concrete structure for clarifying faculty members' and administrative staffs' accountabilities. This is performed through the generic strategy map for academic departments which reveals the cause-and-effect relationships between strategic objectives. This study also proposes a departmental scorecard that involves a list of generic performance measures which serve as an input for“results”component of the proposed model. By using this generic departmental scorecard, faculty scorecards may be constructed. ABET 2000 evaluates only the engineering programs with its less prescriptive nature compared with the previous ABET model. Thus, with the help of Quality Function Deployment approach, ABET 2000 has been used in the proposed model for deploying the program outcomes into the course learning objectives, modes of delivery and assessment methods. After developing a quality model; analysis of historical information, and information gathered by two surveys performed in Boğaziçi University School of Engineering (BUSoE) has been carried out to determine the perceived strengths and weaknesses of BUSoE.