Interactive internet based mechanical engineering education
İnternet üzerinden interaktif makina mühendisliği eğitimi
  1. Tez No: 129314
  2. Yazar: YELDA GÜLENER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN TÜRKAY, DOÇ. DR. LEVENT AKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Makine Mühendisliği, Education and Training, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
/^ / 2- f“S»i^v İNTERNET ÜZERİNDEN İNTERAKTIF MAKINA MÜHENDİSLİĞİ EĞİTİMİ ÖZET Öğrenme, bireyin aklındaki bilgiyi yeni olanla ve bilinmeyenle geliştirme sürecidir. Öğretmen ile öğrencinin zaman, mesafe ya da her ikisinden de dolayı bir araya gelemediği yerde gerçekleştirilebilen eğitime uzaktan eğitim denilir. Eğitim yazılımlarına olan talep, eğitim reformlarındaki ilginin artmasıyla yükselmektedir. Internet ve özellikle de World Wide Web (www - Dünya Çapında Ağ) uzaktan eğitim aracı olarak üniversitelerde giderek artan öğrenci sayısı sorununa bir çözüm olma yolunda gelişmektedir. Bu ihtiyaçları karşılamak için çok çeşitli ”Sanal Üniversite“ler internette yer almaya başlamıştır. Bu proje, senkron uzaktan eğitimi sağlamak amacıyla ”Etkileşimli Uzaktan Öğrenme" ye yeni bir yaklaşım getirmekte ve bunu tasarlamayı ve geliştirmeyi amaçlamaktadır. Hem öğretmenin hem de öğrencinin ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla çeşitli araçlar yer almıştır. Asenkron uzaktan öğrenme programında, online mesaj panoları, online quizler, online derse yazılma, online sınav sonuç araçları, değerlendirmeler, ve ders notları gibi etkileşimli araçlar öğretmen ve öğrenci aynı anda bir arada olmasalar bile eğitimin etkili bir şekilde gerçekleştirilmesini sağlar. Senkron uzaktan öğrenme programında, online tartışma gurupları, online öğrenci geri besleme aracı öğrencinin eş zamanlı olarak bu etkili eğitime katılmalarını sağlar. Bu yaklaşım, öğrencilerin öğretmene anında soru sormasını ve öğretmenin de öğrencilerin dikkatini anında çekmesi gibi öğretmenler ve öğrenciler arasındaki etkileşimin daha da yakın olmasını sağlar. Bu, aktif öğrenmeyi ve öğrenci zihinsel gelişimini geliştirir, öğrenciler mezun olduktan sonra iş seçeneklerini geliştirecek internet becerilerini de öğrenmiş olur.
Özet (Çeviri)
IV INTERACTIVE INTERNET BASED MECHANICAL ENGINEERING EDUCATION ABSTRACT Learning is a process of integrating the new and unfamiliar with the complex, preexisting structure of knowledge that exists within an individual's mind. Education, which takes place while the educator and learner are separated by time, distance, or both, is defined as Distance Education. The demand for educational software is growing exponentially with the surge of interest in educational reform. The internet and specifically the World Wide Web (www) as a media for distance education is an evolving solution to the problem of increasing numbers of students in the University settings. To meet these needs, a wide variety of 'Virtual Universities' are appearing on the web. This project aims at designing and developing a new approach towards Interactive Distance Learning (IDL) to provide distance education in both asynchronous and synchronous modes. Various tools are embedded to meet the needs of both instructors and students. In asynchronous mode the interactive tools like Online Message Boards, Online Quizzes, Online Exams, Online Course Registration, Online Grades Tool, Assignments, and Course-notes provide education effectively even when the instructors and students do not participate at the same time. In synchronous mode interactive tools like Online Discussion Groups, Online Students Feedback tool and the instructors participate simultaneously. This approach provides immediacy of interaction between the instructors and the students such as immediate feedback from the students to the instructor and immediate attention of the instructor to the students. It promotes active learning and student intellectual involvement; students also learn Internet skills that improve employment options after graduation.