Hierarchical matching algorithms for automated guided vehicle systems
Otomatik güdümlü araç sistemleri için hiyerarşik eşleştirme algoritmaları
- Tez No: 129317
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT BİLGE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
ÖZET OTOMATİK GÜDÜMLÜ ARAÇ SİSTEMLERİ İÇİN HIYERARŞEK EŞLEŞTİRME ALGORİTMALARI Bu tezin temel odağı, bilgisayarla bütünleşik imalat ortamında, bir otomatik güdümlü araç (OGA) filosunun daha esnek ve etkili bir biçimde yönetilebilmesi için biyerarşik eşleştirme algoritmaları geliştirilmesidir. Bu algoritmaların geliştirilmesi sırasında, daha önceden geliştirilmiş olan ve literatürde mevcut bulunan tek vasıflı eşleştirme algoritmalarının kuvvetli ve zayıf yönleri dikkate alınmıştır. Bu hiyerarşik eşleştirme algoritmaları, bir deney ortamı oluşturmak amacıyla daha önceden geliştirilen ve nesneye dayalı yordam kullanan, OGA sistemini tanımlayan bir benzetimci ile OGA sisteminin işletimini sağlayan kontrol mekanizmaları içeren bir yazılım kullanılarak test edilmiştir. Bu tezin deney bölümü, sunulan hiryerarşik algoritmalar ile birlikte mevcut, tek vasıflı eşleştirme algoritmalarının, belirlenen performans ölçütleri çerçevesinde, iki farklı model üzerinde ve imalat ortamındaki kaynakların düzeylerindeki değişikliklerle ortaya çıkan farklı senaryolar altında karşılaştırılmasından oluşmaktadır. Deney sonuçları, literatürde mevcut bulunan ve bu çalışmada yer verilen algoritmalarla ilgili daha önce varılan sonuçları genel olarak desteklemiş, geliştirilen yeni algoritmaların büyük çoğunluğu, farklı senaryolar altında, farklı kuvvetleriyle ön plana çıkmış ve belirlenen ölçütler çerçevesinde olumlu performans sergilemiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT HIERARCHICAL MATCHING ALGORITHMS FOR AUTOMATED GUIDED VEHICLE SYSTEMS This thesis focuses on the development of some hierarchical matching algorithms for a more flexible and effective management of an automated guided vehicle (AGV) fleet in a computer integrated manufacturing environment. Strengths and weaknesses of the previously developed single-attribute matching algorithms are taken into consideration for the development of the new algorithms. These algorithms are tested using an object oriented software developed before as a test-bed which includes a simulator to depict an AGV system and control mechanisms for the operation and control of this simulated AGV system. The experimentation phase of this thesis consists of the comparison of the proposed matching algorithms together with some single-attribute matching algorithms currently available in literature in terms of some predetermined performance measures on two different layouts under various scenarios determined by the changes in the levels of system resources in the manufacturing environment. The experimentation results confirm the earlier results achieved for the single-attribute matching algorithms used in this study and a significant improvement under different scenarios is provided by the new hierarchical matching algorithms developed in this thesis in terms of the predetermined performance measures.