Fuzzy control of aerodynamically driven missiles
Aerodinamik olarak sürülen füzelerin bulanık denetimi
  1. Tez No: 129321
  2. Yazar: METİN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FEZA KERESTECİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Savunma Teknolojileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
VI ÖZET aerodinamik olarak sürülen füzelerin bulanık denetimi Bulanık denetleyicilerin tasarımında model tabanlı ve buluşsal tasarım yaklaşımları kullanılabilir. Füze modelinin kendine ait zorluklan nedeniyle buluşsal bir denetleyici tasarımı çok büyük zorluk arzeder. Bu çalışmada klasik kontrol yöntemleri ile tasarlanan denetleyici kullanılarak füze modelinin muhtemel denetim değişkenlerinin değişim aralıkları tespit edilmiş ve elde edilen bu bilgi kural tabanının oluşturulmasında kullanılmıştır. Klasik denetim yöntemi ile tasarlanan denetleyici, bulanık denetleyici tasarımında model tabanlı tasarıma yol göstermiştir. Kural tabanlı bulanık otopilot tasarımında kural tabanının büyüklüğünün getirdiği dezavantaj, bir arama algoritması geliştirilerek giderilmiştir. Daha iyi bir kural tabanına sahip olma arayışı, denetim değişkenlerinin geçmiş veri dağılımına bakmayı gerekli kılmıştır. Ama bu yaklaşım sistem yanıtında bir iyileştirme sağlamamıştır. Denetim değişkenlerinin geçmiş veri dağılımlarının incelenmesi sırasında, denetim değişkenlerinin bazı çalışma aralıklarında bir çok veri noktası bulunurken, bazı çalışma aralıklarında da son derece az veri noktası bulunduğu gözlemlenmiştir. Bu gözlem neticesinde, son derece az veri noktasına sahip çalışma aralıklarının, komşu üyelik işlevlerinin sınırlarının genişletilmesi yolu ile, fazladan bir üyelik işlevi ile tanımlanmadan geçilebileceği sonucuna varılmıştır. Sonuçta, bu işlem denetim çıkışının doğruluğunu düşürmeden kural tabanındaki kural sayısını indirgeyecektir. Kazanç çizelgemeli bulanık denetleyici tasarımı için Mach sayısı profillerinden hareket edilerek bu profil bulanık üyelik işlevleri ile tanımlanmıştır. Bu işlevlerin merkezlerindeki aerodinamik basınçların önceden hesaplanması durumunda bu değerler, tasarım şartlarında hesaplanan otopilot katsayıları kazanç çizelgelemeye dayalı olarak değişen çevre şartlarına uyumlu hale getirilebilecektir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT FUZZY CONTROL OF AERODYNAMICALLY DRIVEN MISSILES In the design of fuzzy controllers, model-based and heuristic design approaches can be used. It really exhibit great challenge to use heuristic design approach in missile control problem, originated by its own difficulties. In this study, possible domain of intervals for the control variables are detected by using a conventional control method and these informations are used in the construction of the rule base. The controller designed using a conventional method is used in the model-based approach while designing the fuzzy controller. In the design of rule-based autopilot, disadvantage of having great number of rules in the rule base is overcomed by developing a search algorithm. The search of having a better rule base made it necessary to investigate the histograms of the control variables. But, this approach did not provide any improvement in the system response. While investigating the histograms of the control variables, it is observed that some domain intervals of control variables have many data points, while others have considerably less. Therefore, it is concluded that the domain intervals of control variables having considerably less data points may be skipped without defining an extra membership function, by enlarging the boundaries of the neighbour membership functions. In the design of gain-scheduling fuzzy controller Mach number profiles are resembled by fuzzy membership functions. If the aerodynamic pressures at the centers of these fuzzy membership functions are calculated previously, these can be used to adapt the controller coefficients to changing environmental conditions computed at the design conditions by gain scheduling.