Fuzzy control of conducting polymer actuators
İletken polimer eyleyicilerin bulanık mantık kontrolü
  1. Tez No: 380445
  2. Yazar: MOHAMMADREZA SABETGHADAM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET İTİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Elektro-aktif polimer (EAP) eyleyiciler biyolojik kasların hareketlerini taklit edebilmelerinden dolayı yapay kaslar olarak adlandırılmakta ve geleceğin eyleyici teknolojisi olarak görülmektedirler. EAP'lerin bir türü olan iletken (conducting) iyonik EAP'lerin konum ve kuvvet kontrolleri bu tip eyleyicilerin uygulamalarda kullanılabilmeleri için büyük önem taşımaktadır. İletken EAP'ler kuru ortamlarda çalıştıklarında dinamik davranışlarında büyük değişimler gözlemlenmekte ve bu da iletken EAP'lerin hassas konum ve kuvvet kontrolünde model esaslı kontrol yöntemlerin uygulanmasını güçleştirmektedir. Bu çalışmada üç katmanlı bir iletken EAP bir eyleyicinin konum ve kuvvet kontrolü için bulanık mantık kontrolcü tasarlanmıştır. Tasarlanan bulanık mantık kontrolcü deneysel olarak polimer eyleyiciye uygulanmıştır. Bulanık mantık kontrolcünün cevaplarını daha iyi kıyaslamak için aynı zamanda bir PID kontrolcü tasarlanmış ve sisteme uygulanmıştır. Bulanık mantık kontrolcü, eyleyicinin konumunu ve kuvvetini kontrol etmede iyi bir performans sergilemektedir.
Özet (Çeviri)
Actuators, as the most important part of mechanisms, influence the design process of engineering products. As society's expectation raises to manufacture novel systems which can imitate their natural prototypes, the need for alternatives to conventional actuators becomes more essential. The desired specifications for a new generation of actuators can be described as being light-weight and silent, and they need to consume as little power as possible. Conducting polymers are a newly discovered alternatives to classic actuators. They are light-weight and silent and they generate a considerable force and displacement upon application of a very low voltage. These characteristics make them worthy of study as actuators. As these actuators need to be applied in industry, controlling their output is very essential. Different control methods are applied on these kinds of actuators to control their output, but in order to achieve a robust optimum control method, more investigation is still required. In this study a Mamdani fuzzy inference system is used to control the force and displacement output of the conducting polymer actuator. Finally, results are compared with a PID controller to prove the superior performance of the fuzzy logic controller. From the results, it is evident that the fuzzy logic controller outperforms the other technique.