Temperature effect on the dichloro 5,10,15,20 tetraphenyl porphinato platinum(IV) by imidazole
Dikloro 5,10,15,20 tetrafenil porfinato platin(IV)'ün imidazol tarafından indirgenmesine sıcaklık etkisi
  1. Tez No: 129340
  2. Yazar: ESRA MÜJDE YILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ECE BULAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Pt(IV)TPPCİ2 maddesi imidazol konsantrasyonunun fazla olduğu ortamda Pt(II)TPP maddesine indirgenmiştir. 10-30°C olarak belirlenen sıcaklık aralığında, Pt(IV)TPPCİ2 maddesinin imidazol tarafından indirgenmesi reaksiyonunun sıcaklığa olan bağımlılığı çalışılmıştır. Seçilen sıcaklık aralığında indirgenme reaksiyonunun Pt(IV)TPPCİ2 maddesine göre pseudo birinci mertebeden olduğu görülmüştür. Gözlemlenen hız sabitleri farklı imidazol konsantrasyonlarıyla doğrusal olarak değişmiştir. Reaksiyonun imidazole göre mertebesi birinci derecedendir. Arrhenius ve Eyring ifadeleri kullanılarak Ea, AH** ve AS# hesaplanmıştır. AR* ve AS9* değerleri ele alınarak geçiş halinde, klorür atomlarının dissosiyasyonunun imidazol yardımıyla ve H-bağı sayesinde olabileceği önerilebilir. H-bağının reaksiyon üzerindeki etkisi trifloroetanol gibi bir H-bağ yapıcı maddenin reaksiyon çözeltisine katılımıyla reaksiyon hızındaki artışla da kontrol edilmiştir. Ayrıca NMR ve UV-visible spectra bulgularından Pt(TPP)ImCl, Pt(TPP)Im2 veya Pt(TPP)Cl gibi muhtemel ara ürünler gözlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
Pt(IV)TPPCİ2 was reduced to P(II)TPP in presence of excess imidazole in the methylene chloride. The temperature effect on the rate of Pt(IV)TPPCİ2 by excess imidazole was studied within a temperature range of 10-30°C. The calculations of the data obtained from the UV-visible spectrophotometer were performed by Microsoft Excel-98. It was observed that in the chosen temperature range of 10-30°C, the reactions were pseudo- first order in Pt(rV)TPPCl2. The values of observed rate constants, varied linearly with excess imidazole concentration. The order of the reaction with respect to imidazole was one. The plot of kobs versus excess [Im-H] gave the relation between kobs and varied [Im-H]. By applying the Arrhenius and Eyring equations, Ea, AH* and AS* were calculated. By considering the values of AH* and AS*, it could be proposed that dissociation of the chlorides were assisted by imidazole via H-bonding in the transition state, (T.S.). Hydrogen bonding effect on the rate of reaction was also observed by addition of a H- bonder like trifluoroethanol into the reaction solution. Also, from the outputs of the NMR and UV-visible spectrophotometer, there was no indication of possible intermediates such as Pt(TPP)ImCl, Pt(TPP)Im2 or Pt(TPP)Cl.