Multiperiod flexible process synthesis/design
Çoklu periyotta çalışabilirliği olan esnek proseslerin sentezi/tasarımı
  1. Tez No: 129351
  2. Yazar: LEVENT OBUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR AKMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
IV ÖZET ÇOKLU PERİYOTTA ÇALIŞABİLİRLİĞİ OLAN ESNEK PROSESLERİN SENTEZİ/TASARIMI Kimyasal proseslerin çalışmaları sırasında bazı proses parametrelerinde belirsizlikler olabilir. Tahmini bir belirsizlik bölgesinde düzgün çalışmaya ulaşılmasına esnek operasyon denir. Operasyon özelliklerinin, üretim ihtiyaçlarının ve maliyetlerin periyottan periyoda değiştiği çoklu periyot proses tesislerinin sentez, tasarım ve optimizasyonu araştırmacıların yoğun ilgi duyduğu bir alandır. Buna rağmen çoklu periyot proseslerde periyoda bağlı esnekliği dikkate alan çalışmalar sınırlıdır. Proses esnekliği hakkındaki çoğu çalışmada, periyotlar sadece belirsizlik bölgesindeki farklı noktalar olarak alınmıştır. Fakat bu tez çalışmasında amaç farklı periyotlardaki belirsizlik bölgelerinin tümünde düzgün operasyon sağlayacak proseslerin en düşük maliyetle sentezi/tasarımıdır. Bunun için iki farklı yöntem kulanılmıştır. Bunlardan ilki tek adımda uygulanan köşe yöntemi, ikincisi de döngü içinde uygulanan aktif kısıt tekniğidir. Bu yöntemler çeşitli kaynaklardan bulunan örnekler üzerinde GAMS optimizasyon yazılımı kullanılarak uygulanmıştır. Örnekler üzerinde çalışılarak köşe yöntemini basit ve etkili bir yöntem olduğu fakat bazı tip modellerde başarısız olabileceği gözlenmiştir. Aktif kısıt yöntemi daha karmaşık bir yöntem olmakla beraber bütün tip modellere uygulanabilmektedir. Yazılım performansını değerlendirmek gerekirse, tezdeki bütün örnekler başarıyla çözülmüş fakat modellerde doğrusal olmayan karakter artıkça her iki metodun da performansının düştüğü görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT MULTIPERIOD FLEXIBLE PROCESS SYNTHESIS/DESIGN During the operation of a chemical process there may exist some uncertainties in some of the process parameters. Ability to maintain feasible operation for a region of expected uncertain parameters is named as flexible operation The synthesis, design, and optimization of multiperiod process plants, where operational characteristics, production demands, and costs vary from period to period due to changing market conditions, are receiving significant focus. Although the synthesis, design, and optimization of multiperiod processes have received considerable attention, the works that consider period-dependent flexibility (ability to tolerate uncertainties at all periods of operation) of a multiperiod process are rare. In most of the works that deal with the synthesis, design, and optimization of flexible processes, the“periods”are not real operation periods but discrete (critical) points in uncertainty spaces over which discretized form of a stochastic optimization problem is solved. However in this thesis study, the aim is to develop a method to synthesis/design chemical processes at minimum cost that will maintain feasible operation within the entire regions of uncertainty for different periods. There are two methods used for this aim; the first one is a one-step, non-iterative method with vertex approach, and the second is iterative method making use of the active constraint approach to flexibility analysis. The methods are applied to several examples from various references and GAMS optimization software is used for all types of models. After studying examples, it is seen that the vertex approach is simple and efficient but may fail for some type of models while the active constraint approach is a more complex method that increases the number of constraints and variables but works for all types of models. Considering the performance of the software; all example problems are solved but as the nonlinearity of models increase, the performance decreases for both methods.