Strategy focused human resources planning
Strateji odaklı insan kaynakları planlaması
  1. Tez No: 129377
  2. Yazar: YEŞİM MERTER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ RIZA KAYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, İşletme, Industrial and Industrial Engineering, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
ÖZET STRATEJİ ODAKLI İNSAN KAYNAKLARI PLANLAMASI Örgütlerdeki insan sermayesinin stratejik üstünlüğü sağlayan temel kaynak haline gelmesiyle, strateji odaklı insan kaynakları sistemlerinin yaratabileceği değere olan ilgi artmıştır. Bu değer yaratma sürecinin planlanması ve ölçümlenmesi ile bu sürecin organizasyonun performansına olan katkısı sürekli olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle insan kaynaklarının stratejik bir varlık olarak neyi nasıl gerçekleştirdiği ile ilgili daha ayrıntılı bir modelin geliştirilmesi ve test edilmesi gerekir. Bu çalışmanın temel katkısı stratejik insan kaynaklan çıktıla rının özellikle de kurumsal bağlılık, motivasyon ve iş ile ilgili tatmin düzeyinin, strateji odaklı insan kaynaklan uygulamaları ile şirket performansı arasında arabuluculuk eden rolünü araştırmaktır.“İş Yaşamı Kalitesi Anketi”nin oluşturulup uygulanması ile, kurumsal bağlılık düzeyini ölçen bir araç yaratılmaya çalışılmış, bağlılık düzeyi üzerinde etkisi yüksek olabilecek etkenleri saptayarak kurumun bu özellikleri yerine getirmede güçlü ve zayıf yönlerinin belirlenmesi amaçlanmışta. Bu çalışmada doğrudan ölçümlenmesi mümkün olmayan yapılar hakkında, ölçümleyebileceğimiz göstergeler bazında tahminler yapmaya çalışılmaktadır. Modelin gerçek verinin iyi bir gösterimi olduğunu kanıtlamak amacıyla yapısal denklem modelleme tekniklerinden doğrulayıcı faktör analizi yaklaşımı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT STRATEGY FOCUSED HUMAN RESOURCES PLANNING With the organization's human capital becoming the main source of competitive advantage, there is a high interest for the value which strategic human resources work systems can create. Planning and measuring this value creation process and its contribution to the organization's performance consistently emerges as a key issue. In particular, there is a need to develop and test a more sophisticated model of what human resources as a strategic asset can accomplish. A major contribution of the present study will be to investigate the role of strategic human resources outcomes specifically commitment, motivation and job satisfaction, as mediating variables between strategy focused human resources practices and firm performance. By constructing and conducting a“Quality of Work Life Survey”, this thesis tries to come up with a measurement tool for employee commitment, and to find out relevant issues which may have an impact on that level, by also estimating the strengths and weaknesses of the employer in meeting these issues. Since it is attempted to make predictions of a latent construct, on the basis of indicators that are measurable; structural equation modelling confirmatory factor analysis was used to confirm that the model proposed is a good fit to the actual data.