A Parallel implementation of a link-based ranking algorithm for web search engines
Web arama motorları için bağlantı temelli bir sıralama algoritmasının paralel gerçeklenmesi
  1. Tez No: 129379
  2. Yazar: ADNAN BURAK GÜRDAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CAN ÖZTURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
ÖZET WEB ARAMA MOTORLARI İÇİN BAĞLANTI TEMELLİ BİR SIRALAMA ALGORİTMASININ PARALEL GERÇEKLENMESİ Bağlantı temelli sıralama, Web sayfalarının, yardımlı metin linkleri ile kendi ara larında oluşturdukları bağlantı yapısına göre sıralandırılmasına dayanan bir tekniktir. Bu tekniğin popüler uygulamalarından biri arama motorlarıdır. Şu anda en iyi arama motoru olarak gösterilen Google, başarısının büyük bir bölümünü yine bağlantı temelli sıralamaya dayanan ve esas olarak Web sayfalarının popülerliğini hesaplayan PageRank isimli bir algoritmaya borçludur. Web'in şu andaki boyutu göz önüne alınacak olursa, güçlü bir bilgisayar üzerinde her bir Web sayfasının popülerliğini (ya da PageRank'ini) hesaplamak saatler veya günler sürebilir. Biz bu tezde PageRank algoritmasını MPI kullanarak dağıtık hafızalı paralel bil gisayarlar için tasarlayıp kodladık. Bunu yapmaktaki amacımız, hızla artan Web say faları için PageRank hesaplamalarını hızlı ve ölçeklenebilir şekilde gerçekleştirmek ve böylece PageRank'in yöntem olarak izin verdiği kişisel aramayı merkezi bir arama mo toru servisi olarak mümkün kılmaktır. PageRank şu anda bir abone kitlesine kişisel arama servisi vermek için kullanılmamaktadır. Yaptiğımız deneylerde, geliştirdiğimiz kodun iki Linux PC öbeği üzerindeki performansını ve ölçeklenebilirliğini gözledik. Çalışmamızın sonuçlarından da görüleceği gibi, gerçeklememiz uygun bir alt yapı ile kişisel arama servisi sağlamak amacıyla kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT A PARALLEL IMPLEMENTATION OF A LINK-BASED RANKING ALGORITHM FOR WEB SEARCH ENGINES Link-based ranking for Web pages is a technique that orders Web pages based on their linkage information. A popular application for link-based ranking is search engine technology. Google, which is currently considered the best search engine, owes much of its success to its PageRank method, which is a link-based algorithm to approximate the global popularity of Web pages. Considering the current size of the Web, calculation of the popularity of each web page (which is also called PageRank) can take many hours or days on a powerful computer. In this thesis, we designed and implemented the PageRank algorithm for dis tributed memory parallel computers using MPI. Our aim is to make PageRank calcu lations for the growing number of Web pages in a fast and scalable way. Thus, it will be possible to provide central personalized search service that is a feature of PageRank method. PageRank is not currently used to provide personalized search service to a group of subscribers. We performed experiments on two Linux PC clusters to evalu ate the performance and scalability of our implementation. As can be seen from our results, our implementation can be used to give personalized search service with an appropriate infrastructure. v >