Data envelopment analysis applications in supplier evaluation
Tedarikçi değerlendirmesinde veri zarflama analizinin uygulamaları
  1. Tez No: 129380
  2. Yazar: SEZİN USKUAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY BARBARASOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
ÖZET TEDARİKÇİ DEĞERLENDİRMESİNDE VERİ ZARFLAMA ANALİZİNİN UYGULAMALARI Bu çalışmanın amacı, literatürdeki mevcut yöntemleri inceleyip, veri zarflama analizinin performansını araştırmak ve zayıf taraflarım gidermek amacıyla bir takım yaklaşımlar sunmaktır. Veri zarflama analizinde (VZA) her bir karar verme mekanizmasının göreceli etkinlikleri, ağırlıklı çıktılarının ağırlıklı girdilerine oram olarak tanımlanabilir. İncelenen çalışmalar genellikle alternatiflerin tam sıralanmaması problemi üzerinde yoğunlaşmıştır. Bundan başka, bir diğer çok kriterli karar verme methodlaıından biri olan Analitik Hiyerarşi Proses (AHP) metodu tanıtılarak, bu methodun veri zarflama analizi ile entegrasyonu incelenmiştir. Dual VZA modeli ve AHP ve VZA'nın entegrasyonu üzerine bir takım yaklaşımlar önerilmiştir. Çalışmada sunulan modeller aynı zamanda Arçelik'de yan sanayi değerlendirme prosesinde uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT DATA ENVELOPMENT ANALYSIS APPLICATIONS IN SUPPLIER EVALUATION The aim of this study is to discuss the performance of Data Envelopment Analysis (DEA) by presenting the methods in the literature and proposing several approaches to overcome the deficiencies of the DEA method. The relative efficiency of each decision making unit in Data Envelopment Analysis is defined as the ratio of weighted sum of outputs to the weighted sum of inputs. The presented studies mainly focuses on the problem of the performing full rank of the alternatives. Furthermore, another multi- criterion decision making method which is Analytical Hierarchy Process (AHP) is presented, and the integration of DEA with AHP is discussed. Several approaches focusing on the dual DEA model and the integration of DEA with AHP is proposed. The study also involves a real life implementation of the presented methods in Arçelik Co. in supplier evaluation process.