An Object oriented design of a distributed supply chain scheduling system
Dağıtık yapıdaki bir tedarik zinciri çizelgeleme sisteminin nesneye dayalı modellenmesi
- Tez No: 129401
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ TAMER ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
ÖZET DAĞITIR YAPIDAKİ BİR TEDARİK ZİNCİRİ ÇIZELGELEME SİSTEMİNİN NESNEYE DAYALI MODELLENMESİ Bu çalışmada, dağıtık ve gerçek zamanlı bir tedarik zinciri çizelgeleme sisteminin nesne yönelimli tasarımı sunulmuştur. Geliştirdiğimiz tedarik zinciri çizelgeleme sistemi planlama sistemi ile tedarik zinciri kapsamında gerçek hayatta gerçekleşenler arasında oluşan zaman farkım en aza indirmek ve dışarıdan gelecek tepkilere, değişikliklere anında cevap verebilmek üzere tasarlanmıştır. Önerilen çizelgeleme algoritmasında, çizelgeleme problemi tek kaynak (üretim ve taşıma kaynaklan) problemlerine indirgenmektedir. Oluşturulan tek kaynak problemleri ilgili sistem birimlerine dağıtılmaktadır. Dağıtılan bu problemler lokal birimlerde birbirlerinden bağımsız olarak çözülürler. Oluşturulan sistem bir istemci/sunucu mimarisi üzerine kurulmuş olup sunucu görevini, tüm işleri alıp, çözdükten sonra tek kaynak problemleri haline getirip ilgili lokal birimlere dağıtan merkezi birim, istemci görevini ise kendilerine atanan işleri diğer istemci birimlerden bağımsız bir biçimde yerine getiren lokal çizelgeleyiciler üstlenmişlerdir. Önerilen çizelgeleme algoritmasının sahip olduğu dağıtık yapının yanı sıra, tasarlanan sistem mimarisi de nesne yönelimli dağıtık bir yapıyı kendi içinde barındırmaktadır. Çizelgeleme ve kontrol sistem nesnelerinin yaratılması ve kullanılması birbirleriyle en az etkileşim halinde olan sistem parçaları ile sağlanmaktadır. Böylece, fonksiyonel olarak birbirlerinden farklı olan sistem birimleri birbirlerinden ayrılmış ve sistemin genel yükü farklı noktalara dağıtılarak hafifletilmiştir. Sunulan sistemin performansı, çeşitli parametre değerlerinin değiştirilmesi sonucunda oluşturulan farklı çizelgeleme senaryolarını yansıtan birkaç problem üzerinde test edilerek ölçülmeye çalışılmıştır. Test sırasında dinamik benzetim metodu kullanılmıştır. Yapılan bu deneysel çalışma sonucunda ise önerilen modelin diğer bilinen modellerle en azından aynı seviyede olduğu gözlenmiş ve bunun yanında, onlara karşı bir avantaj olarak, dağıtık bir yapıda tasarlandığı için diğer modellere göre daha esnek ve hızlı tepki veren bir sistem olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT AN OBJECT ORIENTED DESIGN OF A DISTRIBUTED SUPPLY CHAIN SCHEDULING SYSTEM In this study, we have presented an object-oriented design of a distributed real time supply chain scheduling system. We have developed a supply chain scheduling system, which can quickly respond the system disruptions in the supply chain environment level in order to close the time gap between the real-system state and the state on which the supply chain scheduling system works. The main aim of the proposed system is to minimize this time gap. In the proposed system, the main scheduling problem is decomposed into single resource problems (single manufacturing and single transportation resource problems) and dispatched to the resources in the system. These problems are solved independently on an object oriented client/server system architecture in which, server corresponds to the central scheduler and clients correspond to the local schedulers. Central scheduler solves the whole scheduling problem and creates a set of single resource problems for each entity in the system. Local schedulers generate solutions to the respective single resource problems and dispatch the operations to their system entities. Other than these system objects, there are agents named as job agents attached to each job in the system. These agents are always move with the job in the system until the job leaves the system. In addition to the proposed distributed scheduling approach, the designed system architecture also facilitates a distributed object-oriented structure. The creation and manipulation of scheduling and control system objects is designed to be handled in loosely coupled system components, which are designed to decrease the dependency between functionally different system modules and to distribute the system load into different object servers. In the experimental study phase of this dissertation, the proposed system is tested on a predetermined set of scheduling problems with different scenarios. The proposed algorithms are compared with other. known algorithms and the statistical results are evaluated. Finally it is seen that the proposed system model is no worse than the other known models and additionally it carries the advantage of being modeled on a distributed architecture..