Gifted underachievers and factors affecting underachievement
Üstün yetenekli başarısız öğrenciler ve başarısızlığı etkileyen nedenler
  1. Tez No: 129423
  2. Yazar: UĞUR BAŞLANTI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN AKARSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışma üniversite düzeyinde öğrenim gören ancak başarısızlık gösteren üstün yetenekli öğrencilerin özellikleri ile başarısızlıklarının nedenleri arasındaki ilişkiyi belirlemek amacım taşımaktadır. Bu amaçla, öğrencilere ait kişilik özellikleri, ev ve ailelerine yönelik etkenler, okul ve öğretmenler ile ilişkili etkenler araştırılmıştır. Çalışmanın örneklemini, üniversite giriş sınavında üstün performans göstererek yaklaşık olarak 1.3 milyon öğrenci arasından yüzde ikilik dilim içerisinde Boğaziçi Üniversitesi'ne girmeyi başarmış öğrenciler oluşturmaktadır. Boğaziçi Üniversitesi'nde başarısızlık sergileyen üstün yetenekli öğrencilerin başarısızlık nedenlerini belirlemek üzere 91 öğrenciye SAAS-R (Okul tutumu ölçme anketi) isimli anket uygulanmıştır. Ayrıca, 30 başarısız öğrenci ile de, derinlemesine mülakat yapılarak başarısızlığın nedenleri üzerine daha detaylı bilgi toplanmış ve anket sonuçlarının sunanması amacı güdülmüştür. Sonuçlar; SAAS-R anketinin Boğaziçi Üniversitesi'nde okuyan başarısız konumdaki üstün yetenekli öğrencilerin başarısızlık nedenlerim değerlendirmede kullanılabilecek geçerli bir anket olduğuna işaret etmektedir. Anketin dayandığı beş boyuttan birisi olan motivasyon etkeni diğer dört boyuta göre daha açıklayıcı görülmektedir. Bunlara ek olarak, mülakat değerlendirmeleri de, anketten elde edilen bulguları destekler niteliktedir. Sonuç olarak, çalışmanın bulguları üstün yetenekli başarısız öğrenciler ile ilgili literatürde geçen açıklamalara yeni bir destek sağlamıştır. Öğretmenler, rehberlik ve danışmanlık uzmanları, araştırmacılar ve aileler açısıdan çalışmanın bulgularına dayanarak yapılabilecek öneriler tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The study aims to clarify the relationship between the characteristics of gifted underachievers at the university level and reasons for underachievement. Underachievement among gifted university students regarding their personality characteristics, home and parental variables, teacher and school related factors were examined. The students from Boğaziçi University in Istanbul, who have already demonstrated their intellectual ability and high academic performance in a selective and external standardized university entrance examination constituted the sample. SAAS-R (School Attitude Assessment Survey-Revised) instrument were administered to 91 underachievers to examine the reasons of underachievement. The instrument employed five sub-scales: Academic self-perceptions, attitudes toward teachers, attitudes toward school, goal valuation and motivation/self-regulation. In addition to an instrument, interviews were made with 30 underachievers to make further explanations and to check the findings obtained from the SAAS-R instrument. Findings indicated that the five sub-scales of the SAAS-R instrument can be used to explain the reasons of underachievement among gifted underachievers at Boğaziçi University. Among the five sub-scales; motivation seemed to be the most exploratory factor. On the other hand, results from the interview indicated that students' responses were parallel with the findings from the SAAS-R instrument. Recommendations based on the results of the study for the teachers, advisors, counselors, researchers and families are discussed.