The Mitigation of liquefaction by means of soil improvement techniques
Sıvılaşmanın zemin ıslah metodları ile azaltılması
  1. Tez No: 129437
  2. Yazar: MAHMUT BARAN ÖZSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURAN DURGUNOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 277
Özet
V ÖZET SIVILAŞMANÎN ZEMİN ISLAH METODLARI İLE AZALTILMASI Suya doygun gevşek kumlu zeminlerin deprem durumunda geçici mukavemet kaybı olarak tanımlanabilecek olan sıvılaşma, Alaska (1964), Niigata (1964) ve Kobe (1995) gibi geçmiş depremlerde birçok önemli hasarlara sebeb olmuştur. En yakın sıvılaşma örnekleri, Kocaeli (1999) depremi esnasında temel oturmaları, zemine gömülü yapılarında hasar ve şev göçmeleri şeklinde gözlemlenmiştir. Sıvılaşma etkilerinin azaltılması için dünya çapında birçok teknik geliştirilmiştir. Bu tez çalışmasında, mevcut teknikler özetlenerek avantajları ve dezavantajları ile tartışılmıştır. İlave olarak sıvılaşma riskinin araştırılması ve yüksek kayma modüllü zemin - çimento karışımı kolonlar (örneğin Jet Çimento Enjeksiyonu“Jet Grouting”ve Derin Karıştırma“Deep Mixing”) ile sıvılaşma etkilerinin azaltılması için yeni bir tasarım metodu ve hesap adımlan önerilmiştir. Önerilen yeni yaklaşım, deprem sebebiyle zeminde meydana gelen kayma gerilmelerinin, esas olarak doğal zeminden daha yüksek kayma modülüne sahip olmaları sebebiyle, bu zemin - çimento karışımı kolonlarda yoğunlaşacağını öngörmektedir. Önerilen sistemin etkinliği üç farklı durum çalışması üzerinde gösterilmiştir. Önerilen metodun zemin tabakalarının sıvılaşma potansiyelinin incelenmesi ve sıvılaşma etkilerinin yüksek kayma modüllü zemin - çimento karışımı kolonlar vasıtasıyla azaltılması konularında yararlanılabileceğine inanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT THE MITIGATION OF LIQUEFACTION BY MEANS OF SOIL IMPROVEMENT TECHNIQUES The liquefaction, which can be defined as the temporary loss of strength of saturated loose sandy soils, has caused many catastrophic failures in earthquakes during many past earthquakes such as Alaska (1964), Niigata (1964) and Kobe (1995). The most recent liquefaction examples were observed in the forms of foundation settlements, flotation of the buried structures and slope failures after the Kocaeli (1999) earthquake. Many soil improvement techniques are available to mitigate liquefaction effects throughout the world. In this thesis, these techniques have been summarized and discussed with advantages and disadvantages. Additionally, a new design technique and algorithm have been proposed to investigate liquefaction susceptibility and to mitigate liquefaction effects by means of high modulus soilcrete columns such as jet grouting and deep mixing. The proposed technique assumes that earthquake-induced shear stresses shall mainly concentrate on high modulus soilcrete columns since they are stiffer than surrounding ground. The efficiency of the proposed technique has been shown on three case studies and the results have been discussed. It is believed that the proposed techniques can be utilized for the investigation of the liquefaction susceptibility of soil layers and for the mitigation of liquefaction by means of high modulus soilcrete columns. A*7