Preparation, characterization and drug release behavior of thermo and pH responsive hydrogels and microspheres
Sıcaklık ve pH'a duyarlı hidrojel ve mikrokürelerin hazırlanması, karakterizasyonu ve ilaç salınım davranışı
- Tez No: 129446
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKAN HALİLOĞLU, PROF. DR. BAHATTİN BAYSAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2002
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bu çalışmada, N-izopropilakrilamid-ko-itakonik asit ve N-izopropilakrilamid-ko- maleik asit hidrojelleri, N-izopropilakrilamid /diprotik asit (itakonik veya maleik asit)/su ile oluşan üçlü karışımın gama kaynağı ile oda sıcaklığında ışınlanmasıyla hazırlanmıştır. Çözelti pH'ı ve sıcaklığı gibi dış ortam şartlarının dengedeki şişme davranışına olan etkileri incelendi. Hidrojeller hem pH'a hem de sıcaklığa duyarlılık gösterdi. Komonomer konsantrasyonu ve ışınlama dozunun şişme davranışına ve faz geçişine olan etkileri incelendi. Ayrıca, bu hidrojellerin ağ yapılarının karakterizasyonu için çapraz bağlar arası molekül ağırlık ve çapraz bağlama yoğunluğu tayin edildi. PNIPAAm mikroküreleri (71-500um) ters süspansiyon polimerizasyon tekniği ile hazırlandı. Seçilen fraksiyon(180-250um), radyasyon yüzey modifikasyon tekniği ile NIPAAm-ko-IA kopolimeri oluşturmakta kullanıldı. Bu hidrojel ve mikrokürelerin, ilaçları adsorplaması ve kontrollü ilaç salım davranışlarını incelemek için Metilen Mavisi, Sildenafil Sitrat ve Lidokain ilaçları model olarak kullanıldı. Hidrojellerin spesifik adsorpsiyon kapasiteleri jel sistemindeki itakonik asit miktarını arttırmakla arttığı bulundu. Başlangıç ilaç yükleme miktarının, çözelti sıcaklık ve pH'ının hidrojellerin salım davranışlarına olan etkileri incelendi. Salım çalışmaları, hidrojellerin salım davranışı etkileyen temel parametrelerin bazılarının çözelti pH ve sıcaklığının olduğunu gösterdi.
Özet (Çeviri)
In the present work, N-isopropylacrylamide/itaconic acid and N-isopropylacrylamide /maleic acid copolymeric hydrogels were prepared by irradiating the ternary mixtures of N- isopropylacrylamide/diprotic acid moieties (itaconic or maleic acid)/water by y-rays at ambient temperature. The influence of external stimuli such as pH and temperature of the swelling media on the equilibrium swelling properties were investigated. The hydrogels showed both temperature and pH responses. The effect of comonomer concentration and irradiation dose on the swelling equilibria and phase transition were studied. For the characterization of network structures of these hydrogels, molecular weight between cross-links and cross- linking densities were also determined. PNIPAAm microspheres (71-500um) were prepared by using inverse suspension polymerization technique. The selected fraction (1 80- 250um) was used for preparing NIPAAm/itaconic acid graft copolymer by radiation- induced surface modification technique. Finally, methylene blue, sildenafil citrate and lidocaine were used as model drugs for the investigation of drug adsorption and controlled release behaviour for the hydrogels and micospheres. Specific adsorption capacity of hydrogels are found to increase with increasing amount of itaconic acid in the gel system. The effect of the initial drug loading amount, temperature and pH of the solution on the controlled release behaviour of the hydrogels were investigated. The release studies show that some of the basic parameters affecting the drug release behaviour of the hydrogels are pH and temperature of the solution.