Barriers to enantiomerization of 1-(o-aryl) barbituric and -2-thiobarbituric acid derivatives
1-(o-aril)barbitürik ve -2-tiyobarbitürik asit türevlerinde enentiyomerizasyon bariyeri
  1. Tez No: 129447
  2. Yazar: SEMİN FUNDA OĞUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKNUR DOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
VI ÖZET l-(0-ARİL)BARBÎTÜRİK VE -2-TİYOBARBİTÜRİK ASİT TÜREVLERİNDE ENANTİYOMERİZASYON BARİYERLERİ Bu çalışmada, 5,5-dimetü-l-(o-aril)barbitürik, l-(oariI)barbitürik ve l-(o-aril)-2- tiyobarbitürik asitler, o-arilürelerin veya o-aril-2-tiyoürelerin dietilmalonat veya 1,1-dietil- 2,2-dimetil malonatla sodyumethoksit ortamında reaksiyona girmesi sonucu sentezlenmişlerdir. 5,5-Dimetil-l-(o-aril)-2-tiyobarbitürik asitler ise o-aril-2-tiyoürelerin dimetilmalonik asitle asetilchlorür ortammdaki reaksiyonu sonucu sentezlenmişlerdir. Çalışılan barbitürik ve 2-tiyobarbitürik asitler düzlemsel olmamaları nedeniyle kiraldirler. Bu çalışmanın amacı,, engelli dönme enantiomerlerini likit kromatografide optikçe aktif dolgu maddesinde ayrıştırdıktan sonra, termal rasemizasyon yöntemiyle engelli dönme aktivasyon enerjilerini bulmaktır. Çalışılan enantiomerlerin kiraliteleri XH ve 13C NMR spektroskopi yöntemiyle kamtlanmıştır. Enantiomerler kiral sıvı kromatografî yöntemi kullanılarak tamamen ya da kısmen aynştınlmışlardır. Likit kromatografide kolon dolgu maddesi olarak triasetilselüloz veya selüloz tris-(3,5-dimetilfenil) karbamat kullanılmıştır. Ayrıştırılan enantiomerlerin optikçe aktiflikleri polarimetre ve CD spektroskopisi ile belirlenmiştir. 5,5-dimetil-l-(o-aril)-2-tiyobarbitürik asitlerin ve 5,5-dimetil-l-(o- tolil)barbitürik asitin engelli dönme aktivasyon enerjileri termal rasemizasyon yöntemiyle belirlenmiştir. l-(o-Tolil)barbitürik asitin aktivasyon enerjisi ise dinamik NMR yöntemi ile belirlenmiştir. Çalışılan enantiomerlerin rasemizasyon mekanizmaları bulunan aktivasyon enerjileri değerlendirilerek tartışılmıştır. Ayrıca l-(o-aril)barbitürik ve l-(o-aril)-2- tiyobarbitürik asitlerin değişik çözücülerdeki totomerizasyonlan H and C NMR spektroskopi yöntemleriyle araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT BARRIERS TO ENANTIOMERIZATION OF Ho- ARYL)BARBITURIC AND -2-THIOBARBITURIC ACID DERIVATIVES In this study, 5,5-dimethyl-l-(o-aryl)barbituric, l-(o-aryl)barbituric and l-(o-aryl)- 2-thiobarbituric acids have been synthesized by the reaction of the o-arylureas or the o- aryl-2-thioureas with the diethylmalonate or l,l-diethyl-2,2-dİmethyl malonate in the presence of sodiumethoxide, 5,5-dimethyl-l-(o-aryl)-2-thiobarbituric acids have been synthesized by the reaction of the o-aryl-2-thioureas with the dimethylmalonic acid in the presence of acetylchloride. The studied barbituric and 2-thiobarbituric acids are chiral due to nonplanar ground states. The aim of this study is to separate the enantiomers of the barbituric and 2-thiobarbituric acid derivatives by liquid chromatography on an optically active sorbent and subsequent racemization to obtain the activation energies for the racemization process. The chiralities of the compounds have been proved by *H and 13C NMR spectroscopy. The enantiomers have been separated by liquid chromatography on chiral sorbents, triacetylcelhilose or cellulose tris-(3,5-dimethyiphenyl) carbamate. The optical activities of the separated enantiomers have been detected by CD spectrometer or polarimeter. Upon thermal racemization the activation barriers of the 5,5-dimethyl-l-(o- aryl)barbituric and -2-thiobarbituric acids have been determined by using liquid chromatography. The activation barrier of the l-(o-tolyl)barbituric acid has been determined by using dynamic NMR spectroscopy. The racemization mechanisms have been discussed with reference to the determined barriers. In addition, the keto-enol tautomerization of the l-(o-aryl)barbituric and l-(o-aryl)-2-thiobarbituric acids have been investigated in different solvents by using aH and 13C NMR spectroscopy.