Stres üriner inkontinans tedavisine yönelik ilaç yüklü aljinat-jelatin bazlı enjekte edilebilir hidrojellerin üretimi ve karakterizasyonu
Preparation and characterization of drug-loaded alginate-gelatin based injectable hydrogels for the treatment of stress urinary incontinence
  1. Tez No: 850935
  2. Yazar: ECE ÖZLER SAĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE KARAKEÇİLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu tez çalışmasında, stres üriner inkontinans hastalığının tedavisine yönelik ilaç yüklü aljinat – jelatin bazlı enjekte edilebilir hidrojel üretimi ve karakterizasyona ilişkin çalışmalar yapılmıştır. Tez çalışması kapsamında sodyum aljinat iyonik çapraz bağlama yöntemi kullanılarak sentezlenmiştir. İyonik çapraz bağlama yönteminde çapraz bağlayıcı ajan olarak yaygın olarak kullanılan kalsiyum klorür tercih edilmiştir. Stres üriner inkontinans hastalığının tedavisinde oral olarak kullanılan Duloksetin HCl ilaç etken maddesi hidrojelin içerisine direkt olarak yerleştirilmiştir. Karakterizasyon çalışmaları kapsamında sentezlenen hidrojellerin morfoloji tayini için SEM, kimyasal yapının tayini için FTIR analizleri, şişme davranışı tayini, termal davranışın tespiti için termogravimetrik analiz (TGA), mekanik davranışların tespiti için reoloji ve basma testi çalışmaları gerçekleştirilmiştir. İlaç yüklü hidrojellerde Duloksetin HCl salım çalışmaları gerçekleştirilmiş ve salım kinetik modelinin Korsmeyer-Peppas modeline uygun olduğu, Fickian davranış gösterdiği bulunmuştur. Sentezlenen hidrojellerin ve Duloksetin HCl ilacın toksik etkisinin olup olmadığının araştırılması amacıyla L929 fare fibroblast hücreleri kullanılarak sitotoksisite analizleri gerçekleştirilmiştir. Dulosketin HCl ilacının ve sentezlenen hidrojellerin hücreler üzerinde herhangi bir toksik etkisinin olmadığı ve çalışma boyunca hücre üremesinin arttığı görülmüştür. Ayrıca yapılan kristal viyole boyama çalışmaları ile hücrelerin morfolojik yapılarının korunduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, studies on the production and characterization of drug-loaded alginate-gelatin-based injectable hydrogel for the treatment of stress urinary incontinence disease were carried out. Within the scope of the thesis study, sodium alginate was synthesized using the ionic cross-linking method. Calcium chloride, which is widely used as the cross-linking agent in the ionic cross-linking method, was preferred. The active ingredient Duloxetine HCl, which is used orally in the treatment of stress urinary incontinence disease, is placed directly into the hydrogel. Within the scope of characterization studies, SEM studies were carried out to determine the morphology of the synthesized hydrogels, FTIR analyzes to determine the chemical structure, swelling behavior determination, thermogravimetric analysis (TGA) to determine thermal behavior, rheology and compression test studies to determine mechanical behavior. Duloxetine HCl release studies were carried out in drug-loaded hydrogels and it was found that the release kinetic model was in accordance with the Korsmeyer-Peppas model and showed Fickian behavior. In order to investigate whether the synthesized hydrogels and the drug Duloxetine HCl had a toxic effect, cytotoxicity analyzes were carried out using L929 mouse fibroblast cells. It was observed that the drug Dulosketin HCl and the synthesized hydrogels did not have any toxic effects on the cells and cell reproduction increased throughout the study. Additionally, crystal violet staining studies showed that the morphological structures of the cells were preserved.