Saros Körfezi kuzeyinin (Yaylaköy-Mecidiye; Edirne ili) jeolojisi ve neojen çökellerinin stratigrafisi
  1. Tez No: 129467
  2. Yazar: AYNUR DİKBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKAN TÜYSÜZ, DOÇ. DR. MEHMET SAKINÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Avrasya Yerbilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Katı Yer Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZET Çalışma alanı Saros körfezinin kuzeyinde Edirne ilinin Enez ve Keşan ilçeleri sınırlan içerisinde kalan yaklaşık 1000 km2'lik bir alanı kapsar. Bölge Trakya Neojen Havzası içerisinde yer alır. Çalışma alanında Alt-Orta Paleosen ile Pliyosen aralığında gelişmiş, çeşitli jeolojik olay ve ortamlarda oluşmuş birimler yüzeylemektedir. İnceleme alanının temelini Alt-Orta Paleosen yaşlı Mecidiye metamorfitleri oluşturur. Alt-Orta Eosen' de bölgede alüvyal yelpaze çökelleri depolanmıştır. Sığ denizel koşulların hakim olduğu Orta-Üst Eosen başı döneminde, mercan ve alglerden oluşan küçük resifal fasiyesler gelişmiştir. Havza içlerine doğru killi mikritler ve marnlar şeklinde fasiyes değiştirerek devam eden bu birim, daha sonra Üst Eosen' de klastik fasiyeslerle yanal geçişler yaparak sona erer. Üst Eosen- Alt Oligosen döneminde bölgede derin denizel koşullar hakimdir. Bu dönemde ıraksak türbidit ve fliş fasiyesleri çökelir. Alt-Orta Oligosen' de regresif devam eden depolanma, deltaik ortam ürünü kiltaşı ve kumtaşlarıyla son bulur. Bölgede Erken-Orta Miyosen döneminde karasal koşullar hüküm sürmüştür. Bu dönemde bölgede geçici göl, menderesli akarsu ve örgülü akarsu fasiyeslerindeki birimler birbirleriyle yanal ve düşey geçişli olarak çökelmiştir. Geç Orta-erken Geç Miyosen'de plaj ortamları oluşmuş, sığ ve sıcak bir deniz bölgeye ilerlemeye başlamıştır. Bu transgresyonun ürünleri Akdeniz faunası içerir. Geç Miyosen-Erken Pliyosen başında Kuzey Anadolu Fayı etkisini göstermeye başlamış ve Ganos Fay Zonu Kuzey Anadolu Fayı'na bağlanarak Gelibolu Yarımadası'nın yükselmesine sebep olmuştur. Bu dönemde Akdeniz gerilemeye başlamış ve bölgedeki etkisi ortadan kalkmıştır. vm
Özet (Çeviri)
SUMMARY The study area is located between Enez (Edime) and Keşan (Edime) towns, in the north of Gulf of Saros, northwestern Turkey. The investigation area covers approximately 1000 km2. This area is located in Thrace Neogene Basin. In the study area, the rock unites that are formed by various geological events and deposited in various environments, ranging in age from Early-Middle Paleocene to Early Pliocene, are exposed. At the base there is Mecidiye metamorphites which are Early-Middle Paleocene in age. In Early-Middle Eocene, alluvial fans are deposited in the area over this metamorphic rocks. The Middle Eocene and early Upper Eocene is represented by shallow marine conditions. The reef facieses, which are composed of corals and algae, are formed in this interval. Through the basin interiors this unit continues as clayey micrites and marls changing its facies, in Upper Eocene, thus, it ends up with the lateral transitions of clastic facieses. Deep marine conditions are dominant in the Upper Eocene-Early Oligocene period. In this interval proximal turbidite and flisch facieses are deposited in the area. This deposition continues up as a regressive serie in Early-Middle Oligocene and ends with the deltaic deposits as claystones and sandstones. In the Early-Middle Miocene period terrestrial conditions are dominant. In this period, lacustrine, meandering and braided river facieses are deposited with lateral and vertical transitions. In the late Middle-early Upper Miocene beach environments take place and a warm, shallow sea started to develope in the area. The products of this trasgression are consist of Mediterranean faunas. The North Anatolian Fault started to affect the area in the end of Late Miocene-Early Pliocene, and the connection of Ganos Fault Zone to the North Anatolian Fault results as the uplifting of the Gelibolu Peninsula. In this period the affects of the Mediterranean Sea disappeared as it regressed. rx