Bazı organik asitlerin sulardan iyon değiştirici ve aktif karbonla uzaklaştırılması
Removal of some organic acids from water by ion-exchanger and activated carbon
- Tez No: 129489
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMİHA ARAYICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
ÖZET BAZI ORGANİK ASİTLERİN SULARDAN İYON DEĞİŞTİRİCİ VE AKTİF KARBONLA UZAKLAŞTIRILMASI Endüstriyel atıksu arıtma tesislerinde oldukça önemli bir parametre olan organik asitlerin giderimi üzerindeki çalışmalara son yıllarda önem verilmektedir. Anaerobik proseslerde organik maddelerin biyokimyasal olarak ayrışması sırasında oluşan organik asitler, uçucu yağ asitleri olarak tanımlanırlar. Bu asitler asetik asit, propiyonik asit, bütirik asit, valerik asit, izovalerik asit ve kaproik asit gibi asitlerdir. Bu asitler anaerobik proseslerde CH4 oluşumunu etkilediklerinden ortamda artış göstermeleri sistemde aksaklıklara, hatta sistemin durmasına sebep olabilirler. Ayrıca bu asitlere anaerobik proseslerin dışında, yer altı ve yerüstü sularında da rastlanmaktadır. Bu nedenle ortamdan uzaklaştırılmaları ya da konsantrasyonlarının düşürülmeleri gerekmektedir. Uçucu yağ asitlerinin ortamdan uzaklaştırılmaları için aktif karbon ya da iyon değiştirici kullanılmaktadır. Bu çalışmada asetik asit, propiyonik asit ve bütirik asit'in iyon değiştirici ve granül aktif karbon tarafından adsorpsiyonla giderilmesi incelenmiştir. Aktif karbonla yapılan çalışmada adsorpsiyon hızlan belirlenmiştir. Bu değerler asetik, propiyonik ve bütirik asit için sırasıyla şöyledir; 0.171 dak.“1, 0.0186 dak.”1, 0.199 dak.“1. Ayrıca Freundlich İzotermine göre n ve Kf değerleri hesaplanmıştır. Bunlar sırasıyla; n=2.15, Kf=0.003; n=1.05, Kf=0.02; n=2.22, Kf=0.007. Zayıf bazik iyon değiştirici ile yapılan çalışmada ise adsorpsiyon hızlan sırasıyla; 0.107 dak.”1, 0.105 dak.'1, 0.099 dak."1 dır. Kolon yöntemiyle giderimde ise kırılma noktası her üç asit içinde 0.75 L olarak belirlenmiştir. XIII
Özet (Çeviri)
SUMMARY REMOVAL OF SOME ORGANIC ACIDS FROM WATER BY ION- EXCHANGER AND ACTIVATED CARBON Recently, importance is given on the studies concerning removal organic acids which is a crucial parameter in the plants of industrial wastewater treatment. Organic acids which come into being during the biodegradetion of organic materials on anaerobic processes is named as volatile fatty acids. These acids are the ones such as acetic acid, propionic acid, butyric acid, valeric acid, izovaleric acid and caproic acid. Cause these acids effect the coming into being of CH4 at anaerobic processes, their rising in the circumstance may cause faults in the system, even may cause the ceasing of system. Besides of these, it is possible to see this type of acids in either subsurface and surface water. Cause this reason, they should be removed from the circumstance or their concentration should be fallen down. Activated carbon or ion-exchanger is used so as to removal volatile fatty acids from the circumstance. In this study, removing of acetic acid, propionic acid, butyric acid by ion-exchanger and granulated active carbon using adsorption was analized. In the study realized with active carbon the rates of adsorpsiyon were determined. These values for acetic, propionic, butyric acids are these; 0.171 min.1, 0.0186 min.“1, 0.199 min.”\ In addition according to the Freundlich Isotherm n and Kf values have been evaluated. These are in orderly; n=2.15, Kf=0.003; n=1.05, Kf=0.02; n=2.22, Kf=0.007. The studies made with weakly basic ion-exchanger the adsorption rates are orderly these; 0.107 min.“1, 0. 105 min.”1, 0.099 min."1. It's found out that in all three acids breakthrough points are 0.75 L in colon methods. XIV