Limanlarda kuyruk teorisi ve sistem yaklaşımı ile kapasite belirleme modeli
A Model determining port capacity by using queuing theory and system approach
- Tez No: 129505
- Danışmanlar: PROF. DR. SADETTİN ÖZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Denizcilik, Marine
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
ÖZET Dünyada denize kıyısı olan her ülke için limanlar ülkenin dış dünyaya açılan önemli kapılarıdır. Bu bağlamda 7300 km'lik bir kıyı şeridi olan Türkiye açısından deniz taşımacılığı büyük önem taşımaktadır. Pek çok gelişmenin yaşandığı denizyolu ulaştırmasında ülkemizin de geliştirilen sistemlere ve artan yük trafiğine ayak uydurabilmesi zorunlu bulunmaktadır. Bu zorunluluk deniz taşımacılığının başlangıç ve son noktaları olan limanların verimli ve ekonomik planlanmasını daha da önemli kılmaktadır. Bu doğrultuda hazırlamaya gayret ettiğim tez ile öncelikle liman kapasitesi belirleme esaslarını ve sonrasında kapasite belirlemenin önemli konularından biri olan yanaşma yeri sayısının belirlenmesi probleminin çözümüne yönelik olarak Marmara Bölgesi 'nin en önemli limanlarından biri olan Derince Limanı 'nın optimum yanaşma yeri kapasitesi Kuyruk Teorisi Modelleri ile belirlenmeye çalışılmıştır. Bu çalışmada öncelikle denizcilik sektör raporlarına dayanan liman ve deniz taşımacılığı bilgi ve istatistikleri belirtilmiş ve akabinde liman planlamasına ait esaslar ifade edilerek konu bütünlüğü sağlanmaya çalışılmıştır. Kuyruk Teorisi Modelleri ayrıntılı olarak aktarıldıktan sonra Derince Limanına ait bilgiler ve istatistikler sunulmuştur. Derince Liman İşletmesinin gerçek verilerine ait olan gemi adedi,yükleme-boşaltma miktarları ve gemilerin limana geliş - ayrılış saatlerine ait istatistikler ilgili modellerde uygulanmış ve bulgular yorumlanarak sonuç kısmında belirtilmiştir. Buna göre ; Derince Limanında yıllar bazında çeşitli performans kriterlerine göre; düşen talebe de bağlı olarak mevcut yanaşma yeri kapasitesinin mevcut talebe göre optimal olduğu ortaya konmuştur. vıı
Özet (Çeviri)
SUMMARY For countries with a sea-board, their ports are the most important gates openning to the world trade. Furthermore, Turkey has 7.300 km. of coastline and thus shipping is of crucial importance. As various development was made in sea transport ; Turkey has to adapt the newly developed systems. Consequently efficient and effective organization of seaports is of paramount importance. In view of this ; optimum berth capacity, which is a specific subject of port planning, is defined by the“Queueing Theory”in Derince port. In this study, firstly, data and statistics of port and sea transportation are set then aimed to support the control argument of the thesis by presenting the principles of port planning. After having defined the queueing theory models in details, information and statistics on Derince port is presented. Actual data of Derince port administration on number of ships, loading-unloading amounts and statistics for port entry-departure times, are applied on related models and results are presented in conclusion with comments. It is shown that present number of berths on Derince port is excessive for this amount of demand by analysis of various performance criters of the system. Vlll