Bazı meşcere parametrelerinın farklı uydu görüntüleri yardımıyla tahmin edilmesi: Kelkit ve Iğdir planlama birimi örneği
Estimation of selected forest stand parameters using different satellite images: A case of study Kelkit and Iğdir planning units
  1. Tez No: 380428
  2. Yazar: BAYRAM ÇİL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UZAY KARAHALİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Ormanların yapı ve kuruluşu hakkında daha az para ve emek harcayarak bilgi sahibi olma ve bunu güncelleme isteği önemini korumaktadır. Bu noktada, özellikle meşcere parametrelerinin güncel, güvenilir ve hızlı yöntemlerle belirlenmesi büyük avantajlar sağlamaktadır. Gerçekleştirilen çalışmada, aynı yaşlı olarak işletilen saf Sarıçam ve değişik yaşlı olarak işletilen saf Göknar meşcerelerinden alınan örnekleme alanlarında yapılan ölçümler sonucunda elde edilen bazı meşcere parametreleri ile uzaktan algılama verileri arasındaki ilişkiler araştırılmıştır. Çalışma alanları, Sarıçam meşcerelerinin ağırlıklı olarak yer aldığı Kelkit (Gümüşhane) ile Göknar meşceresinin içerisinde ağırlıklı olarak yer aldığı İğdir (Kastamonu) Orman İşletme Şeflikleri içerisinden seçilmiştir. Çalışmada asıl veri kaynağı olarak, daha önce benzer amaçla kullanılmamış olan Göktürk-2, Rasat ve dijital kamera ile çekilmiş hava fotoğraflarının da olduğu 5 farklı uzaktan algılama verisi kullanılmış, Erdas Imagine yazılımı yardımıyla elde edilen uydu görüntüsü piksel değerleri ve bu değerler kullanılarak hesaplanan farklı indeksler ile seçilen meşcere parametreleri olan ağaç sayısı, hacim ve göğüs yüzeyi arasındaki ilişkiler Spss 20.0 programı kullanılarak çoklu doğrusal regresyon modelleri ile ortaya konmuştur. Elde edilen sonuçlara göre, ağaç sayısı, hacim ve göğüs yüzeyi için geliştirilen modellerde her iki alan için en yüksek tahminleri veren uydu görüntüsü Landsat 8 olmuştur. Kelkit araştırma alanı için elde edilen hacim ve göğüs yüzeyi düzeltilmiş belirtme katsayıları sırasıyla 0.50 ve 0.49 olup, İğdir araştırma alanı için ise 0.48 ve 0.43 olarak belirlenmiştir. Çalışmada ayrıca geliştirilen modeller içinden belirtme katsayısı en yüksek ve standart hatası en düşük olan modeller seçilerek iki ayrı araştırma alanı için uygulanmış ve elde edilen sonuçlar güncel meşcere haritası ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Having information about the composition and configuration of forests by spending less money and effort and also the willingness to keep information updated is still important. At this point, determining especially stand parameters by actual, reliable and fast methods provide us great advantages. In this project, the relationships between remotely sensed data and various stand parameters investigaed such as the number of trees, basal area and volume to be obtained from field measurements via sample plots taken from the even aged pure Scots pine (Pinus sylvestris) stands and uneven aged pure Fir (Abies nordmanniana subs. bornmuelleriana) stands. Kelkit/Gümüshane in which predominantly Scots pines are located and İğdir/Kastamonu regions which mainly consist of Fir stands selected as the research areas. As a source of actual data in the study, we used 5 different remote sensing data, including Göktürk-2, Rasat and aerial photographs taken by digital cameras previously unused for similar purposes, using multi regression of Spss 20.0 software were proved the relationship between stand parameters (the number of trees, basal area and volume) and the pixel values of the satellite images and different vegetation indexes obtained by the Erdas İmagine software program presented. According to the obtained results, Ladsat 8 satellite image gave highest estimates considering models developed for the estimation of number of trees, basal area and volume for both areas. Adjusted R square of volume and basal area models were found as 0.50 and 0.49 respectively in Kelkit and 0.48 and 0.43 for İğdir research area. According to obtained results, models with highest coefficient of determination values and minimum standart error were selected among the models and applied to both research area. Finally, outputs were compared with actual stand type map.