Kriptolojide kulllanılan asal sayı test algoritmalarının performans açısından karşılaştırılması
Comparing prime number test algorithms used in cryptology depending to their performances
  1. Tez No: 129523
  2. Yazar: DERYA YILTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAMİ YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
ÖZET KRİPTOLOJİDE KULLANILAN ASAL SAYI TEST ALGORİTMALARININ PERFORMANS AÇISINDAN KARŞILAŞTIRILMASI Uzun yıllardan beri asal sayılar konusunda birçok çalışma yapılmıştır. Bu çalışmalar içerisinde en önemli olanlar, asallık testleridir. Bir sayının asal olup olmadığını incelemek için kullanılan bu testlerin en eskileri“elek”olarak bilinmektedir. Sonraki buluşlar, matematiksel yöntemlerden yararlanarak oluşturulan çeşitli testlerdir. Böylece çok büyük sayıların asallık kontrolleri kolaylıkla yapılabilmektedir. Bu tezde, kriptolojide kullanılan asallık testleri incelenmektedir. Bu testlerin performans analizi yapılırken faydalanılan kriter, algoritmaların çalışma zamanıdır. Böylece oluşturulan programlar vasıtasıyla çalışma zamanlan ölçülen testler arasında karşılaştırma yapılmaktadır. Programların etkinliği sayesinde 512'den fazla bite sahip sayılar da asallık testinden kolaylıkla geçebilmektedir. Bu çalışmada asallık testlerinin programlamasında C dili kullanılmaktadır. Gerekli olan zaman ölçümü bir fonksiyon aracılığıyla yapılmaktadır. Çok büyük sayıların testi için de ek başlık dosyaları oluşturulmaktadır. VI
Özet (Çeviri)
SUMMARY COMPARING PRIME NUMBER TEST ALGORITHMS USED IN CRYPTOLOGY DEPENDING TO THEIR PERFORMANCES A lot of studies has been done about prime numbers for many years. The most important of these studies are primality tests. The former of these tests that are used for searching a number whether it is prime or not, is known as a“sieve”. Latter inventions are different tests formed by using mathematical methods. Thus primality controls of very big numbers can be made easily. Primality tests used in cryptology are examined in this thesis. The criterion of these tests, that used to make the performance analysis, is running time of the algorithms. Thus comparison is made between the tests whose running times were measured by the programs. Because of the efficiency of the programs, numbers with more than 512 bits can easily pass the primality tests. C language is used for programming of primality tests in this study. Necessary time measuring is made by a function. Additional header files are built to test very big numbers. VII