Gökçeada civarında istakoz (Homarus gammarus L. ) yapay resiflerinin oluşturulma olanaklarının araştırılması
An Investigation of the possibilities of creating artificial lobster (Homarus gammarus L. ) reefs around Gökçeada
  1. Tez No: 129528
  2. Yazar: SAMET CAN SÖYLEMEZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERDOĞAN GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yetiştiricilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmanın amacı; pilot bölge olarak seçilen Gökçeada'da İstakoz (Homarus gammarus L, 175 8,) türünün doğal yaşam sahalarında yapay resifler oluşturularak, türün ekstansif ve yarı entansif yetiştiricilik çalışmalarım destekleyecek şekilde bu türün mevcut stoklarım yenileyebilme olanaklarının araştırılmasıdır. Söz konusu çalışma Gökçeada - Kaleköy mevkiinde bulunan TÜDAV (Türk Deniz Araştırmaları Vakfı) Gökçeada sualtı parkında gerçekleştirilmiştir. Bu sahanın özellikle seçilmesinin nedeni, koruma altında olması ve araştırmanın sonuçlarım olumsuz etkileyebilecek avcılık faaliyetlerine kapalı olmasıdır. Bu amaçla İstanbul Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Gökçeada Deniz Ürünleri Üretimi Araştırma ve Uygulama Birimi'nde yapılan 3 adet tünelli beton blok ve İSKİ (İstanbul Belediyesi Su ve Kanalizasyon İşletmeleri )'den temin edilen 23 adet beton künk kullanılmıştır. Bu resifler birbirinden farklı iki bölgeye yerleştirilmiştir. Bir buçuk yıl süren sualtı keşif ve gözlem çalışmalarında, yapay resiflerin pek çok deniz canlısını cezbettiği ve bunlara yaşam alam oluşturduğu görülmesine karşın tezin canlı materyali olan İstakoz (Homarus gammarus) 'un bu resiflere kalıcı olarak yerleşmediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the possibility to enhance the natural stocks of Lobster {Homarus gammarus L, 1758) in order to support the extensive and semi-entansive aquaculture of this species by means of constructing artificial reefs in a pilot area Gökçeada, which is the habitat of this species was investigated. This study was accomplished at Kaleköy-Gökçeada in TÜDAV (Turkish Marine Research Foundation) Gökçeada Marine Park. This park was preferred as a pilot area for this study because the area is under protection by laws and/or is conserved against all fisheries and some sportive activities may effect the results of the study negatively. Two blocks with four chambers and one double chambered block, totaly 3 concrete blocks which were constructed in Istanbul University Faculty of Fisheries, Gökçeada Marine Research Center and 23 concrete pipe obtained from ÎSKİ (Istanbul Water and Sewage Administration), were used as artificial reefs. These reefs were placed in two different areas of the marine park. Through the underwater observations and explorations lasted for one and a half year it was observed that different species sharing the same marine environment attracted by the artificial reefs, however lobsters (H. gammarus), biological material of this study did not settle in the reefs permanently.