Karadeniz ve Marmara'da avlanan hamsi (Engraulis encrasicolus (Linnaeus, 1758)) balığının parazit faunasının karşılaştırılması
The Comparison of parasite fauna of anchovy (Engraulis encrasicolus (Linnaeus, 1758)) fished in the Black Sea and the Marmara sea
  1. Tez No: 129533
  2. Yazar: V. AREL TUNCEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET AKMIRZA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastalıklar Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
ÖZET Bu araştırmada, besin değeri yüksek ve çok avlanan balıkların başında yer aldığından halkımız için önemli tüketim gıdalarından biri haline gelen hamsi balığının (E. encrasicolus) Karadeniz ve Marmara Denizi stoklarının parazit durumu, parazit türü ve parazit yoğunluğuna göre mukayesesi yapılmıştır. Her iki bölgeden, toplam 9 aylık bir sürede 1010 hamsi örneği incelenmiş, sonuçta Karadeniz'de Contracaecum aduncum, Marmara Denizinde ise C. aduncum,un yanısıra, Anisakis simplex olmak üzere 2 nematod türü tespit edilmiştir. A. simplex' m yoğunluk oranı, C. aduncum 'a göre oldukça düşük seviyelerde kalmıştır. (3:1757). Her iki deniz için ortak olan parazit türünün, yoğunluk bakımından karşılaştırılması amacıyla, tüm parazitler sayılmış, neticede Marmara Denizi'nden elde edilen parazitlerin, Karadeniz'den elde edilenlere oranla, oldukça az miktarda bulunduğu (65:1692), bununla birlikte, türlerin aynı larval aşamada ve benzer vücut ölçülerinde olduğu görülmüştür. VI
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, for the reason of its suitable price and high nutriment value, that becomes one of the most important consumption food, for our people, anchovies (Engraulis encrasicolus) The Sea of the Marmara and the Black Sea stocks has been compared for to reveal its parasite condition, according to parasite species and the density of parasites. From, both the Marmara and the Black Sea, for a 9 months period, the number of 1010 anchovy samples were examined, as a result, from the Black Sea anchovy, Contracaecum oduncum and from the Marmara Sea, in addition to C. aduncum, Anisakis simplex were also identified as a second species. Prevalence of A. simplex found to much lower than to C. aduncum. (3:1757). In order to compare, density of the same parasite species in both areas, all parasites were counted and as a result, it was seen that the parasites collected from the sea of Marmara were rather low quantity than collected from Karadeniz Sea (65:1692), also it was seen that the species were the same larval stage and similar body measures. \/TT