Hidroksietil metakrilatın değişik akrilatlarla kopolimerizasyonu
Copolymerization of hydroxyethyl methacrylate with different acrylates
- Tez No: 129534
- Danışmanlar: PROF. DR. M. ALİ GÜRKAYNAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Proses ve Reaktör Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET Hidroksietil metakrilatın Değişik Akrilatlarla Kopolimerizasyonu 2-Hidroksietil metakrilat (HEMA) biyolojik uygunluğu olan, kolay polimerize olabilen bir materyaldir. HEMA'nın değişik akrilatlarla kopolimerizasyonu sonucu elde edilen kopolimerler biyomedikal alanlarda ve çeşitli endüstriyel alanlarda (boya, yüzey örtü maddesi, vernik vs. ) kullanılmaktadır. Bu çalışmada HEMA'nın azobisizobutironitril (ATJBN) başlatıcısı, dimetilformamid (DMF) ve butil asetat çözücüleri varlığında 60°C ve 65°C'de sabit sıcaklık su banyosunda yüksek sıcaklığa dayanıklı cam polimerizasyon tüpleri içerisinde butil akrilat (BA) ile serbest radikal katılma polimerizasyonu incelenmiştir. Diferansiyel kopolimerizasyon eşitliğini sağlamak için dönüşüm % 10'un altında tutulmuştur. Kopolimer bileşimi H-NMR spektrumundan faydalanılarak saptanmış ve monomerlerin reaktivite oranlan Finemann-Ross (FR), Geliştirilmiş Finemann-Ross (IFR) ve Kelen-Tüdos (KT) methodları kullanılarak belirlenmiştir. Sonuç olarak hidroksietil metakrilatm daha reaktif monomer olduğu belirlenmiş ve reaktivite oranları FR, IFR ve KT methodlarına göre sırasıyla HEMA= 23, tba =0.8 (DMF içerisinde), rı = 47, r2= 0.7 (Butil Asetat içerisinde) olarak bulunmuştur. VI
Özet (Çeviri)
SUMMARY Copolymerization of Hydroxyethyl methacrylate with Different Acrylates 2-Hydroxyethyl methacrylate (HEMA) is a biocompatible material and can be easily polymerized. Copolymers containing HEMA and different acrylates have been widely used in the biomedical fields and industrial fields(paint, coating, varnishe etc.) This study is focused on the free radical copolymerization of HEMA with butyl acrylate (BA). Copolymerization of HEMA with BA using dimethyl formamide (DMF) and butyl acetate solutions, azobisisobutryonitrile (AIBN), as initiator, was carried out at 60°C and 65°C in glass vessels. In all cases the conversion was lower than 10 % to satisfy the differential copolymerization equation. Copolymer compositions were determined by "H-NMR analysis and the monomer reactivity ratios were determined using the Finemann-Ross (FR), inverted Finemann-Ross (IFR) and Kelen-Tüdos (KT) graphical methods. Consequently, hydroxyethyl methacrylate is more reactive comonomer. The reactivity ratios were determined by using the FR, IFR and KT methods and they were found to be thema = 23, Tba = 0.8 (in DMF solution), rHEMA= 47, tba = 0.7 (in Butyl Acetate) VII