Silan yöntemi ile değişik oranlarda karşıt bağlanmış polietilenlerin mekanik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of mechanical properties of crosslinked polyethylene with different ratio by using silane method
- Tez No: 129532
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ GÜRKAYNAK, DOÇ. DR. İSMAİL AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Proses ve Reaktör Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
ÖZET Silan Yöntemi ile Değişik Oranlarda Karşıt Bağlanmış Polietilenlerin Mekanik Özelliklerinin İncelenmesi Bu çalışmada, silan yöntemi ile değişik oranlarda karşıt bağlanmış orta yoğunluklu ve yüksek yoğunluklu polietilen boruların karşıt bağlanma yüzdeleri, ilgili standartlar doğrultusunda hazırlanan ekstraksiyon düzeneği ile tespit edilmiştir. Numunelerin karşıt bağlanma yüzdelerine etki eden parametreler incelenmiş ve karşıt bağlanma yüzdeleri ile numunelerin bazı mekanik özellikleri arasındaki ilişki“Hounsfield H10KS Universal Test Cihazı”ile yapılan mekanik testler sonucunda tespit edilmiştir. Numunelerin karşıt bağlanma yüzdeleri ile kristal içerikleri ve termal özellikleri arasındaki ilişkinin belirlenebilmesi için Diferansiyel Taramalı Kalorimetre (DSC) ve Termal Gravimetrik Analiz (TGA) tekniklerine başvurulmuştur. Tez çalışması boyunca yapılan denemeler sonucunda, örneklerin karşıt bağlanma yüzdelerine etki eden başlıca parametrelerin Karşıt Bağlanma Sıcaklığı, Karşıt Bağlanma Süresi ve Aşı Silan Miktarı olduğu bulunmuştur. Bahsedilen üç parametrenin de artması ile numunelerin karşıt bağlanma yüzdelerinin arttığı gözlenmiş, Karşıt Bağlanma Süresi ve Aşı Silan Miktarındaki artışların, Karşıt Bağlanma Sıcaklığından daha etkili olduğu tespit edilmiştir. Yapılan mekanik testler sonucunda, karşıt bağlanma yüzdelerinin artması ile numunelerin Esneklik Modülleri ve Akma Dayanımlarında bir miktar artış gözlemlenirken, Tokluk ve Kopma Uzaması değerlerinin düştüğü tespit edilmiştir. TGA ve DSC çalışmaları sonucunda, karşıt bağlanma yüzdelerinin artması ile numunelerin termal dayanıklılıklarının arttığı gözlenmiş fakat buna karşılık numunelerin kristal içeriklerinin düştüğü tespit edilmiştir. XI
Özet (Çeviri)
SUMMARY Investigation of Mechanical Properties of Crosslinked Polyethylene with Different Ratio by Using Silane Method In this research, Polyethylene pipes produced by using different kind of polyethylene (MDPE and HDPE) were crosslinked by using silane method. Crosslinking ratio of samples was determined according to related ASTM standard. Parameters affecting the crosslinking ratio of samples were investigated and the relationship between the crosslinking ratio and some mechanical properties of samples was determined by evaluating tensile experimental results performed by means of“Hounsfield H 1 OKS Universal Testing Machine”. Differential Scanning Calorimetry (DSC) and Thermal Gravimetric Analyse (TGA) techniques were used to elucidate the relationship between the crosslinking ratio and crystalline content of samples. It is found that the main parameters affecting the crosslinking ratio of samples are the Crosslinking Time, Crosslinking Temperature and the Grafted Silane Amount. An increase in all these parameters aforementioned induced an increase in crosslinking ratio of samples. Among these parameters, the crosslinking time and the grafted silane amount are more effective than the crosslinking temperature. It is also found that an increase in crosslinking ratio induced an increase in Elasticity Modulus and Yield Strength of samples whereas a decrease occurs in Toughness and Percent Elongation at Break of samples. It is observed that increasing of crosslinking ratio improves the thermal stability of samples while crystalline content of samples decreases with increasing of crosslinking ratio. XII