Türkiye'deki barbunya balıkçılığının resmi istatistiklere dayalı olarak değerlendirilmesi
Assessment of goatfish fisheries in Turkey based on the official landing statistics
  1. Tez No: 659150
  2. Yazar: NURAY ÇELİK MAVRUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DURSUN AVŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Ülkemiz kıyılarında Mullidae ailesine ait beş barbun türü dağılım göstermekte olup; bunlardan keserbaş barbun (Mullus barbatus), tekir (Mullus surmuletus) ve Nil barbunu (Upeneus moluccensis) olmak üzere üç türe ait ticari av kayıtları tutulmaktadır. Bu tez kapsamında ülkemiz denizlerinden avlanan barbun (Mullidae) miktarının alan ve zamansal değişimleri ile farklı avcılık yöntemlerinin barbun avcılığındaki yeri Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından erişime açık olarak yayınlanan istatistiklerin yanı sıra, mikroveri seti kullanılarak ele alınmıştır. Her ne kadar farklı türler altında kaydedilseler de resmi istatistiklerde barbun balıklarına ait kayıtların tür düzeyinde değerlendirilemeyeceği görülmüştür. 1967-2019 yılları arasında toplam barbun avının Akdeniz ve Ege'de artış eğiliminde iken, Marmara'da azalış gösterdiği, Karadeniz'de ise değişmediği görülmüştür. Avın mekânsal dağılımı değerlendirildiğinde, Doğu Akdeniz ve Batı Karadeniz kıyılarının barbun avcılığında son derece önemli olduğu dikkat çekmektedir. Akdeniz, Ege ve Karadeniz'de barbun avının çoğu tekne boyu 10m'nin üzerinde olan balıkçılar tarafından karşılanırken, Marmara'da küçük ölçekli balıkçıların katkısı daha yüksektir. Marmara hariç tüm denizlerimizde barbun avında en yoğun kullanılan av aracı dip trolüdür.
Özet (Çeviri)
Five goatfish (Mullidae) species are distributed along the coasts of our country, and commercial catches of three species, the red mullet (Mullus barbatus), surmullet (Mullus surmuletus) and goldband goatfish (Upeneus moluccensis) are recorded. In context of this thesis, the temporal and spatial changes of goatfish landings were investigated and the contribution of different fishing methods to the total landings were assessed based on the open access data set and microdata set of officially recorded landing statistics by Turkish Statistical Institute (TÜİK). The results of the study showed that the total goatfish landings were increasing in the Mediterranean and the Aegean Sea between 1967-2019. While the landings were stable in the Black Sea, a decreasing trend was observed in the Marmara Sea. Regarding to the spatial distribution of the landings, the Eastern Mediterranean and Western Black Sea coasts were found to be highly important in goatfish fishery. While most of the goatfish catches in the Mediterranean, Aegean and Black Sea were covered by large scale fishers whose boat length was over 10m, the contribution of small-scale fishers was higher in the Marmara Sea. Bottom trawl was found the most commonly used fishing gear in all seas except the Marmara Sea.