Düzce ilinde beta-talasemi taşıyıcılığı prevalansının araştırılması
  1. Tez No: 129562
  2. Yazar: SABRİYE KORKUT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TANER YAVUZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Düzce Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
VII ÖZET Amaç: Bu çalışmanın amacı, Düzce ilinde beta-talasemi taşıyıcılığı (BTT) prevalansını saptamak ve ülkemizin epidemiyolojik verilerine katkıda bulunmaktır. Gereç ve Yöntem: Haziran 2002-Mayıs 3003 tarihleri arasında, 22 okulda, yaşlan 13-17 yaş arasında olan orta 3, lise 1-2-3 sınıflarından toplam 3834 sağlıklı öğrenci çalışmaya alındı. Tüm öğrencilerden sodyum EDTA'lı ve kuru tüp içine venöz kan örnekleri alındı. Tüm kan örneklerinden, alındıktan sonraki ilk 4 saat içinde RBC, Hb, Hct, MCV, MCH, MCHC ve RDW değerleri ölçüldü. Hb değeri yaş grubuna göre referans değerin altında kalanlar anemik kabul edildi. MCV değeri % 3.5 olan olgular BTT olarak değerlendirildi. BTT olgularının aile bireyleri de Grup II'de uygulanan metodla tarandı. Bulgular: Grup I'de 1271 kişi, Grup IF de 2563 kişi olmak üzere toplam 3834 öğrenci çalışmaya alındı. Tüm olguların yaş ortalaması 15.3±1.4 yıl idi. 422 olgu (% 11) hipokrom-mikrositer eritrosit indekslerine sahipti. Grup I'de 7 olgu (% 0.5), grup IF de 21 olgu (% 0.8) ve toplam 28 olgu (5 0.7) BTT kabul edildi. Gruplar arasında beta-talasemi taşıyıcılığı oranlan açısından, istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmadı. Grup I'de Hb A2 ortalaması % 2.4±0.6, grup II'de % 2.3±0.6 olarak tespit edildi. Gruplar arasında Hb A2 ortalaması açısından da istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmadı. Taşıyıcıların tümünün Hb F düzeyi < % 5 idi. 63Sonuç: Türkiye'de bölgeden bölgeye büyük farklılık göstermekle birlikte BTT sıklığı, ortalama olarak % 2.1 'dir. Araştırmamızda Düzce ilinde BTT prevalansı % 0.7 bulundu. Bu oran, Türkiye ortalamasından daha düşük bir orandır. Eritrosit indekslerinde mikrositoz ve hipokromi saptanan olgular, öncelikle mikrositozun en sık nedeni olan demir eksikliği ekarte edildikten sonra BTT açısından değerlendirilmelidir. Taşıyıcıların tespitinden sonra diğer riskli aile bireyleri de taranmalı ve ailelere talasemi hakkında eğitim verilmelidir. 64
Özet (Çeviri)
Vm. SUMMARY Aim: To find out the prevalence of beta-thalassemia trait (BTT) in Düzce province and contribute to the epidemiologic data of Turkey. Material an Method: Between June 2002-May 2003; 3834 healthy students aged 13-17 years were included in this study. Venous blood samples were taken from all students into dry tubes and tubes with sodium EDTA. RBC, Hb, Hct, MCV, MCH, MCHC and RDW were studied from all of the samples within 4 hours after taken. Cases having Hb values below the reference ranges according to age groups were evaluated as having anemia. Those with MCV values